Головна » Статті » Пам*ятки для населення

10 СПОСОБІВ УНИКНУТИ УКУСІВ КЛІЩІВ

Прийшло потепління, а це означає прогулянки на вулиці, заняття туризмом, метушня в саду несуть небезпеку укусів кліщів. Ці маленькі моторошні створіння намагаються, при кожному зручному випадку зачепитися за жертву, і проблема з цими павукоподібними все більше поширюється. 

Кліщі зустрічаються всюди, проте існують місця, де їх чисельність особливо велика. Улюбленими місцями полювання кліщів є хвойні ліси, а також вологі місця: яри, узбіччя доріг, затінені місця з листяною рослинністю і густою травою. Також багато кліщів водиться на луках, лісових ярах, узліссях і берегах водойм.

Активізуються кліщі перед дощем у похмуру погоду, а в ясний день вони небезпечні вранці і ввечері. Найсприятливішою для них є температура 20°тепла. Важливо знати, що в лісах кліщі у великій кількості концентруються на лісових стежках, на узбіччях яких росте трава. Це пов’язано з тим, що кліщів дуже приваблює запах тварин і людей, які часто пересуваються по цих стежках. Цікаво, що кліщі практично позбавлені зору, можуть відчути запах живої істоти на відстані 10 метрів.

Кліщовий енцефаліт - це вірусна інфекція, яка переноситься кліщами. Вона характеризується ураженням головного та спинного мозку, хоча на початковій стадії її легко сплутати, наприклад, з грипом: у хворого дуже висока температура, ломота в м'язах і суглобах, головні болі. Крім енцефаліту кліщі можуть бути переносити бореліоз, небезпечне захворювання для людини.

Ніколи не можна вгадати, чи заражений кліщ. Вони абсолютно нічим не відрізняються, і рознощиками вірусу можуть бути і самці, і самки, і навіть личинки. Зараження самих комах відбувається, коли вони годуються з інфікованих тварин.

Ось 10 порад, які врятують від кліщів.

1. Засіб для відлякування комах. Можна використовувати інсектициди для відлякування кліщів. Перметрин – інсектицид, яким обробляють протималярійні сітки для ліжок, вбиває як дорослих кліщів, так і личинок (німфи), які є збудниками хвороби Лайма.

В ідеалі, слід купувати одяг, взуття і шкарпетки, оброблені перметрином.

2. Бути напоготові навіть вдома. Туризм і кемпінг – не єдині способи заразитися чимось від кліщів. За останніми даними, приблизно три чверті людей «зустрічаються» з кліщами у себе вдома. Навіть ігри з дітьми у дворі піддають їх ризику. Батьки повинні перевіряти дітей на наявність кліщів після кожної прогулянки.

3. Перебування на сонці. У личинок кліщів зовнішній шар (кутикули) досить пухкий, тому вони швидко втрачають вологу. І як результат, кліщ не в змозі вижити більше 8 годин в середовищі з вологістю менше 80%. Німфи скупчуються в тінистих листяних, вологих місцях, тому перебування на сонці може значно знизити ризик зараження від кліщів.

4. Зміни ландшафту. Кліщі залишаються в декількох метрах від будинку в зоні між двором і лісовою місцевістю. Щоб позбавити двір від кліщів використовуйте ландшафт, що відлякує мишей, оленів, і інших гризунів, які можуть бути переносниками кліщів.

Слід прибирати листя, кущі та іншу рослинність, яка може стати «домом» для кліщів. Ігрові майданчики для дітей повинні знаходитися на сонці, а не в тіні. Кліщі також не можуть забратися у двір через дерев’яний паркан, тому що швидко висихають через сухість дерева.

5. Перевірка собак. Хоча, зазвичай собачі кліщі не переносять хвороби, якими може заразитися людина, в окремих випадках кліщ може потрапити в будинок на тварині, тому слід перевіряти собак після кожної прогулянки. Гарненько обмийте улюбленця, можна навіть зі шлангу. Швидше за все, йому це не сподобається, але це можна зробити в ігровій формі.

6. Закритий одяг. Носіння закритого одягу позбавить від потрапляння кліща на шкіру. Заправлені в шкарпетки штани виглядають не дуже модно, але це може запобігти зараження хворобами, які переносять кліщі.

Звичайно ж, нелегко дотримуватися цих порад у розпал сезону кліщів. У літній час ніхто не буде носити закритий одяг - занадто жарко. Це захистить від кліщів, але може викликати тепловий удар. Є й інші запобіжні заходи від кліщів у спекотний період.

7. Світлий одяг. Одяг повинен бути світлим. Розмір нифм кліщів приблизно з макове зерно, і якщо на вас одяг і шкарпетки світлого кольору, буде легше виявити на собі паразита.

8. Швидка сушка одягу. Кліщі дуже чутливі до сухості, їх можна вбити, поклавши одяг в сушарку на п’ять хвилин на високу температуру. Кліщ може вижити під час прання. Краще одразу після прання висушити одяг при високій температурі.

9. Душ і перевірка. Після будь-якого виду активності на вулиці необхідно відразу ж роздягнутися, оглянути на наявність кліщів і прийняти душ. У тих, хто приймає душ відразу ж після вулиці, вірогідність заразитися хворобою Лайма значно нижче, так як вони можуть помітити на собі кліща швидше, ніж той їх заразить.

Збудник хвороби потрапляє в організм людини через кілька годин після укусу.

10. Видалення кліща. Експерти кажуть, що якщо, незважаючи на всі перераховані вище заходи, кліщ все-таки вкусив вас, його необхідно відразу ж видалити.

Слід відразу ж звернутися до лікаря, якщо у вас з’явилися симптоми грипу або підозрілий висип. І принести з собою кліща, для того щоб його перевірили на наявність хвороб.

Категорія: Пам*ятки для населення | Додав: Nataly (15.04.2019)
Переглядів: 4 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0