Головна » Статті » Пам*ятки для населення

БАГАТТЯ: ПОЖЕЖНА БЕЗПЕКА І ПРАВИЛА РОЗВЕДЕННЯ БАГАТТЯ В ЛІСІ

Яким би романтичним не здавалося перебування в лісі біля багаття, слід змиритися з тим фактом, що прагнення до романтики може стати причиною серйозної трагедії - лісової пожежі.

В Україні чітко діють Правила пожежної безпеки в лісах, що перешкоджають розведенню вогню в лісах і паркових зонах протягом усього пожежонебезпечного періоду, який може бути визначений в різних регіонах по-різному, в залежності від погодно-кліматичних умов.

Любителям пікніків слід пам'ятати, про пожежну небезпеку багаття і які розміри адміністративних штрафів можна понести за розведене на природі багаття.

Безпека - головна умова перебування в лісі, пожежа, яка може виникнути несе за собою великі збитки, не кажучи про те, наскільки це безвідповідально по відношенню до загиблих мешканців лісу і власників будівель, що опинилися на шляху поширення вогню.

Нагадаємо, Верховна Рада внесла зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, зокрема до статті 77. Порушення вимог пожежної безпеки в лісах. Порушення вимог пожежної безпеки в лісах тягне за собою накладення штрафу на громадян від п’яти до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб — від п’ятнадцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від п’ятнадцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб — від тридцяти п’яти до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Окрім штрафу, порушнику доведеться нести відповідальність за заподіяну шкоду.

Якщо ви збираєтесь розвести багаття в лісі не в пожежонебезпечний період, то ви повинні знати і дотримуватися певних заходів безпеки:

1. Вибір місця для табірного вогнища залежить від наявності природного укриття від дощу і вітру. Це може бути скеля, але ні в якому разі не крони дерев. Бажано, щоб поблизу від кострища знаходилась водойма, а саме багаття було віддалено від кромки лісу на 15-20 м. Ідеальне місце - піщана коса річки.

2. Наступні заходи пожежної безпеки при розведенні багаття в лісі рекомендують, щоб поблизу не знаходилися такі фактори ризику, як сухостій і суха трава, скупчення сміття між камінням, а також - курені, навіси, намети. Місця проживання туристів повинні бути розташовані не ближче ніж в 3 м від багаття, з навітряного боку.

3. Щоб уникнути торф'яної пожежі (і просто поширення вогню) краще зняти верхній шар дерну з площі, трохи більшій, ніж передбачуване вогнище (від 30 до 40 см в кожну сторону). Якщо буде виявлено, що на обраному місці - торф'яний болотистий ґрунт, навіть висохлий, краще шукати інше місце. Торф'яні пожежі проявляються не відразу і можуть тривати десятки років глибоко в землі.

4. Правильне багаття залежить від правильно зібраного палива. Головне, що потрібно для вогнища у таборі - здатність зігріти і зготувати, при цьому, не змушуючи ховатися від рясного диму. Саме такий жар дають сухі дрова з таких листяних порід, як дуб, береза. Досвідчені рибалки та мисливці, знаючи про те, що здорові дерева не дозволено зрубувати в молодих лісах, привозять паливо з собою. Сухий хмиз швидко згорить і не дасть тої кількості жару, достатнього для приготування їжі.

5. Чим більше розміри багаття, тим більше буде потрібно палива. Слід заздалегідь подумати про розміри вогнища, вогонь заввишки 30-40 см достатній для готування чаю і їжі. Паливо збирають заздалегідь, а не тоді, коли вогонь вже розігрівся. Зібрані дрова тримати в сухості, накривати корою, хвоєю, поліетиленом. У багаття кладуть мокрі згнилі шматки дерев лише тоді, коли необхідно подати сигнал про допомогу з густим рясним димом.

Розведення багаття - це ціле мистецтво! Щоб вогонь розгорівся швидко, існують особливі правила пожежної безпеки при розведенні багаття:

 • заздалегідь підготуйте матеріал для розпалювання, складіть сухі дрова та дрібні гілочки. Для розпалювання можна взяти клапоть газети або бересту. До речі, багаття зручніше за все розпалювати звичайними сірниками, а не запальничкою;

 • навколо багаття можуть бути розкладені сирі дрова для просушування, біля вогнища весь час повинен хтось чергувати, поки вогонь повністю не погашений;

 • не кладіть відразу занадто багато дров — велике полум’я не гріє, а обпалює, і стежити за ним складніше. Поки багаття горить, дивіться, щоб іскри не розліталися;

 • перед тим як іти, обов’язково залийте вугілля водою, навіть якщо вам здається, що воно остаточно згасло. Дерен покладіть на місце;

 • і не забувайте забрати із собою сміття — порожні пластикові пакети та пляшки, консервні бляшанки, серветки. Складіть сміття в пластиковий пакет і викиньте в перший же сміттєвий контейнер, який побачите дорогою додому.

  Знаючи вимоги пожежної безпеки при розведенні багаття на природі, неможливо ігнорувати загальноприйняті умови поведінки в лісі в пожежонебезпечний період. Заборонено:

  - розведення багаття у лісі та лісопосадках, крім тих, що пов’язані з технологічними вимогами лісогосподарських заходів у спеціально передбачених для цього місцях;

  - заїзд на територію лісового фонду (крім транзитних шляхів) транспортних засобів та інших механізмів, за винятком тих, що використовуються для лісогосподарської мети;

  - палити, кидати у лісі та лісопосадках непогашені сірники, недопалки;

  - залишати у лісі просочене бензином, гасом, мастилом або іншими горючими речовинами ганчір’я;

  - заправляти у лісі, лісопосадках паливні баки під час роботи двигуна;

  - випалювати траву та інші рослинні рештки на землях лісового фонду, сільськогосподарських угіддях, а також на інших земельних ділянках, що безпосередньо примикають до лісу.

  Причинами пожежі в лісі можуть стати блискавка або засуха, але головною причиною виникнення пожеж у лісі є необережність людини.

  Якщо люди виявляють загорання у лісі, перш за все, потрібно телефонувати на номер 101. Також, у Держлісагентстві працює телефон гарячої лінії, на який громадяни можуть повідомляти про випадки загорання у лісових масивах - 0-800-604-473

   

  Матеріал підготувала методист обласних та м. Ужгород курсів удосконалення керівних кадрів НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області Треніна Альона Сергіївна

Категорія: Пам*ятки для населення | Додав: Nataly (30.05.2018)
Переглядів: 33 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0