Головна » Статті » Пам*ятки для населення

БЕЗПЕКА ДИТИНИ НА ДОРОЗІ - ОСНОВНІ ПРАВИЛА І РЕКОМЕНДАЦІЇ БАТЬКАМ

Безпека дитини на дорозі, безумовно, важлива і актуальна тема. Щодня можна побачити по телевізору чи почути по радіо про аварії за участю дітей. Батьки з самого раннього віку повинні розповідати, знайомити своїх чад з правилами, яких необхідно дотримуватися на дорогах. Причому робити це потрібно систематично. Хочемо дати батькам кілька порад, як доступніше донести цю інформацію до дитини.

Чому відбуваються аварії?
Нажаль, статистика говорить про те, що більшість аварій на дорогах, фігурантами яких виступають діти, відбуваються з вини їхніх батьків. І це не дивно, адже в нашій країні дорослі зайняті іншими більш важливими, на їх погляд, проблемами: як краще одягнути малюка в садок і школу, який ґаджет йому подарувати, в яку секцію записати. Безсумнівно, і ці питання важливі, але не так, як безпека дитини на дорозі. 
Якщо наводити цифри нещасних випадків, то вони будуть просто приголомшливими: 40% малюків гинуть під колесами машин у власному дворі, а 10% - у ДТП, в яких беруть участь їхні п'яні батьки. З кожним роком цифри невблаганно ростуть. Дитяча смертність на дорогах змушує задуматися про те, чи правильно батьки виховують своїх чад? 
Варто зазначити, що у дітей недостатньо розвинуте почуття страху. Їм здається, що вони швидкі, вправні, спритні, встигнуть перебігти дорогу. Також діти до 10 років не можуть оцінити реальну відстань, яка залишилася до машини, що рухається. Для багатьох підлітків цілком звично виїжджати на проїжджу частину на своєму велосипеді або при переході через дорогу, не розлучатися з навушниками і не вимикати музику на своїх плеєрах чи мобільних телефонах. 
Така тема, як безпека дітей на вулицях і дорогах, повинна бути вивчена кожним батьком і, в доступній формі, донесена до дитини. 
Коли починати розмовляти з дітьми про безпеку на дорозі?
Багато батьків помилково вважають, що з правилами поведінки на дорозі діти повинні знайомитися тільки тоді, коли підуть у школу. Але це не так. Психологами доведено, що основні дитячі інстинкти, манера поведінки виробляються в ранньому віці. Батьки для дитини є еталоном та взірцем, якому потрібно наслідувати. Тому від їх поведінки буде залежати і те, чи зможе дитина дотримуватися правил дорожнього руху. Намагайтеся бути для нього прикладом, завжди озвучуйте, повторюйте канони поведінки на дорозі, і тоді ваш малюк буде в цілковитій безпеці.

Вчимося граючи
Багато хто цікавиться, звідки черпати інформацію батькам про безпеку дітей на дорогах? Якщо не знаєте, як правильно подати інформацію маленькій дитині, можна звернутися до вихователя дошкільного навчального закладу. У всіх садках є обов'язкові заняття, на яких педагоги доступно доносять дітям правила дорожнього руху. 
Такі заняття проходять у вигляді гри. Застосовуються яскраві плакати. Для закріплення вивченого матеріалу дітям загадуються загадки, розучуються вірші про світлофор, пішохідний перехід, тротуар та ін. 
В якості домашнього завдання дітям пропонують намалювати малюнок на тему: «Діти і дорога». І тут вже важлива участь батьків. Це ідеальний випадок, щоб ще раз проговорити з дитиною, закріпити вивчений матеріал. Спільна творчість зближує.

Батьки, ця інформація для вас!
Безпека поведінки дітей на дорогах вкрай важлива. Від правильно прийнятих рішень залежить життя вашого чада. Тому потрібно зрозуміло донести до нього інформацію і насамперед самим не порушувати наступні правила: 
будьте особливо уважними, переходячи дорогу з малюком. При цьому не відпускайте його руки; 
Ви - приклад для дитини. Ніколи не дозволяйте собі переходити в недозволеному місці дорогу. Пам'ятайте, побачивши це одного разу, дитина буде наслідувати Вас; 
розмовляйте з дітьми. Ігрова форма - найкраща для навчання. Вивчіть вірш про світлофор і, переходячи дорогу, розкажіть його своєму чаду; 
не варто економити. Безпека дитини на дорозі - понад усе. Якісне автокрісло - джерело додаткової безпеки малюка; 
двір - небезпечне місце. Вибігаючи на вулицю, діти не дивляться по сторонах і не чекають біди. Поясніть дитині, як правильно потрібно поводитися в таких ситуаціях;
малюк не може запам'ятати основні правила дорожнього руху? В цьому випадку допоможе плакат, закріплений на видному місці. Його Ви зможете придбати в будь-якому книжковому магазині;
пам'ятайте, не завжди ситуація залежить від водія. Є так звані «мертві зони». Водій, перебуваючи в них, фізично не побачить дитину; 
ніколи не залишайте дітей самих в автотранспорті.

Дитина – пасажир
Якщо батьки мають автомобіль, то їм необхідно дотримуватися певних правил при перевезенні дітей: 
з народження і до дванадцяти років дитина повинна знаходитися в машині тільки в спеціальному кріслі. Слідкуйте за тим, щоб воно відповідало віку і вазі вашого чада; 
поясніть дитині правила виходу з автотранспорту: робити це можна тільки на праву сторону, яка ближче до тротуару; 
ніколи не садіть дитину на переднє сидіння. Як показує статистика, це найбільш травмонебезпечна зона при ДТП; 
під час руху машини не дозволяйте дітям вставати з сидіння. При різкому гальмуванні дитина може перелетіти через крісла і вдаритися об скло. 
І окрема порада для батьків: ніколи не сідайте напідпитку за кермо, особливо якщо в машині знаходяться діти. Пам'ятайте, дорога – місце, яке потребує максимальної уваги, навіть найменша неуважність чи помилка, може виявитися смертельно небезпечною. 
НЕ ПОТРІБНО ВІД ДИТИНИ ВИМАГАТИ ЗАНАДТО БАГАТО
Безпека дитини на дорозі, безумовно, важлива тема для розмови. Але неможна вимагати від дитини знати правила дорожнього руху у ранньому віці. Психологи стверджують наступне: 
в 3 роки дитина вже розрізняє кольори, тому її необхідно познайомити зі світлофором. Також вона відрізняє машину, яка рухається, від тієї, що стоїть, але ще не сприймає її серйозно. Почуття страху і небезпеки притуплене; 
у 6 років діти досить активні, але ще не можуть повністю сконцентрувати свою увагу. Бічний зір розвинений не так, як у дорослої людини; 
в 7 років ваш син чи донька вже відрізняє ліву сторону від правої; 
у 8 років повністю контролює себе, знає, що таке пішохідний перехід, миттєво реагує на звук або звернення, визначає джерело шуму. 
КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ
Ще раз хочеться нагадати правила, які повинен знати як дорослий, так і дитина: 
переходити дорогу можна тільки на зелене світло світлофора; 
уважно подивіться спочатку наліво, а дійшовши до середини дороги – праворуч; 
є пішохідний або підземний перехід, користуйтеся тільки ним;
якщо потрібно йти по дорозі, рухайтеся тільки по напрямку до машин; 
не грайтеся на дорозі або в безпосередній близькості до неї. 
Готувати дитину до дорослого життя потрібно змалку. Дитина з раннього віку повинна знати, що перетинати дорогу можна тільки на зелене світло, по пішохідному або підземному переходу. Не лінуйтеся, повторюйте ці догми з дітьми постійно, і тоді вам не буде страшно відпускати їх самих на прогулянку або в школу.

Матеріал підготувала методист обласного методичного кабінету НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області Груник Н.В.

Категорія: Пам*ятки для населення | Додав: Nataly (15.04.2016)
Переглядів: 365 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0