Головна » Статті » Пам*ятки для населення

ДИФТЕРІЯ – ЩО ЦЕ ТАКЕ?

Дифтерія – гостра інфекційна хвороба, яка характеризується токсичним  ураженням серцево-судинної, нервової систем та надниркових залоз, а також запальним процесом з фібринозним нальотом, який  знаходиться в  місці  входу інфекції. Вона відома дуже давно, до ери вакцинопрофілактики та антибіотикотерапії епідемії викошували до 10% населення країн Європи та Азії. До появи вакцинації епідемії дифтерії супроводжувалися великою дитячою смертністю.

Раніше дифтерія була в основному захворюванням дитячого віку. Зараз все змінилось – на дифтерію хворіють як діти, так і дорослі. Ураження життєво-важливих органів та систем організму може привести до смерті хворого, особливо при несвоєчасному зверненні за медичною допомогою та пізно початому специфічному лікуванні.

Збудником дифтерії є мікроб – так звана дифтерійна паличка. Вхідними воротами інфекції частіше всього є слизові оболонки ротоглотки, гортані та носа. Дифтерія хворіють виключно люди, від домашніх або диких тварин чи птахів заразитися не можна. Джерелом дифтерії для малюка можуть стати хворі родичі або носії токсичних форм корінобактеріі дифтерії.

Основним способом передачі інфекції є повітряно-краплинний, тобто при розмові, кашлі, чханні, але для дифтерії актуальні і передача через третіх осіб, предмети побуту і навіть харчовим шляхом, через інфіковані продукти харчування, особливо молочні. Найбільше число випадків дифтерії відзначається в холодну пору року, за рахунок більш сприятливих для зберігання мікроба умов. Дифтерійні палички дуже стійкі в зовнішньому середовищі, на предметах в холодну пору року можуть зберігатися до 5-6 місяців, не втрачаючи своїх небезпечних властивостей. Небезпечними для них є пряме сонячне світло, високі температури і хімічні засоби дезінфекції. 

Початкова стадія дифтерії не приносить хворому сильного дискомфорту. Її можна сплутати з банальним ринітом або легкою формою ангіни. Але через кілька днів з’являються небезпечні ускладнення, що можуть викликати серйозне погіршення здоров’я. Розрізняють дифтерію по локалізації запалення - зіву, гортані, носа, очей, статевих органів, шкіри, рідше вуха або ранова. Може бути комбінована форма - двох віддалених один від одного областей. 

Хвору дитину з найменшими підозрами на дифтерію обов'язково кладуть в стаціонар. При підтвердженні діагнозу проводять специфічну терапію антитоксичної протидифтерійної сироваткою. На весь час лікування показана ізоляція і строгий постільний режим. При своєчасному лікуванні та введення сироватки прогноз сприятливий, дитину можна врятувати. 

Хворобу краще попередити, ніж лікувати, особливо таку небезпечну, як дифтерія. Самий дієвий спосіб захистити себе і свою дитину від дифтерії – це вакцинація. Не потрібно відмовлятися від обов’язкових щеплень. Введений штучний анатоксин допомагає організму виробити потрібні антитіла. Звичайно, щеплення – це ще не гарантія того, що ви не захворієте, але хвороба буде протікати легко і без важких ускладнень.

Грамотна профілактика дифтерії дозволяє не допустити поширення інфекції. У людини, який переніс захворювання, виробляється стійкий імунітет. Через десять років він може повторно захворіти, але хвороба буде протікати легко. Дифтерія у щеплених протікає в легкій формі, ускладнення рідкісні. Неспецифічна профілактика дифтерії – це загартовування, помірне фізичне навантаження, повноцінне харчування, перебування на свіжому повітрі.

 

Матеріал підготувала методист обласного методичного кабінету Треніна А.С.

 

Категорія: Пам*ятки для населення | Додав: Nataly (17.03.2016)
Переглядів: 243 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0