Головна » Статті » Пам*ятки для населення

ДІЇ У ВИПАДКУ ЗАГОРЯННЯ

Повсякденні домашні справи: прання, прибирання, приготування їжі. Як часто ми робимо їх на «автоматі», а в думках ми вирішуємо тисячі проблем, плануємо справи на сьогоднішній день, мріємо про подорожі. І в цей самий момент в наш розмірений побут вривається біда - раптово щось загорілося. При загорянні зволікати не можна. У першу секунду загоряння можна загасити склянкою води, через хвилину не вистачить і відра. Тому радимо продумати свої дії у випадку найбільш раптових видів побутових займань.

Основними елементами необхідними для виникнення загоряння є кисень, підвищена температура і горючий матеріал.

Кисень необхідний для підтримки реакції горіння.

Підвищена температура необхідна для займання горючого матеріалу.

Горючий матеріал - матеріал, який під впливом кисню і спеки займається.

Важливим чинником є ще одна складова - виникнення хімічної реакції між цими елементами. Якщо прибрати один з елементів, то загоряння припиниться.

При виникненні загоряння постарайтеся не втрачати самовладання. Не панікуйте! Постарайтеся швидко оцінити обстановку.

Для самостійного гасіння загоряння, використовуйте підручні засоби (вогнегасник, воду, пральний порошок, соду, квітковий грунт, щільну несинтетичну тканину). Самостійне гасіння спалаху робиться тільки в тому випадку, якщо вогнище загоряння носить локальний і простий характер, Ви впевнені в успіху і відсутності загрози Вашому життю. Малі осередки загоряння можна гасити шваброю або мітлою, обмотаною ганчірками. Вогонь збивайте мокрою ганчіркою ударами зверху або розмазуванням води по палаючій поверхні. Довга ручка дозволить вам не обпектися. Якщо вогонь розростається - відкривайте на повну потужність крани і підставляйте під них відра. Використовуйте обидва крана - з холодною і гарячою водою. Зливний отвір у ванні обов'язково заткніть пробкою, щоб у ванну набиралася вода, поки ви заливаєте загоряння (черпати воду відром з наповненої ванни набагато швидше, ніж чекати, поки вона наповниться з під крана). Для гасіння можна використовувати воду з акваріума або землю з квіткових горщиків.

При заливанні вогнища загоряння треба прагнути, щоб вода потрапляла в підставу полум'я.

Якщо Ви вирішили скористатися вогнегасником, Ви повинні знати правила користування вогнегасником і для яких класів пожеж він використовується.

Більшість вогнегасники досить важкі, якщо Ви не впевнені у своїх фізичних силах краще не експериментувати під час пожежі.

Якщо загорівся кухонний рушник - киньте його в раковину, залийте водою або щільно притисніть палаючий кінець рушника обробною дошкою, кришкою від каструлі або іншим не палаючим кінцем того ж рушника.

Якщо спалахнуло масло на сковороді - щільно закрийте сковороду кришкою і вимкніть плиту. Не можна переносити сковороду і заливати палаюче масло водою - станеться бурхливе кипіння, розбризкування палаючого масла, результатом чого можуть стати опіки рук, обличчя та виникнення безлічі осередків горіння.

Якщо загорівся вміст сміттєвого відра, сміттєвого кошика, невеликої коробки або газети в поштовій скриньці в під'їзді - принесіть воду і залийте вогонь.

Якщо загорівся одяг не давайте потерпілому бігти, через приплив кисню полум'я розгориться ще сильніше. Перекиньте його на землю, накиньте на постраждалого щільну несинтетичною тканину і катайте його по землі. Викличте швидку допомогу.

При загорянні електроприладу:

  • Якщо в квартирі з'явився неприємний запах горілої ізоляції - знеструміть квартиру, відключивши загальний електровимикач (автомат).
  • Не можна гасити водою апаратуру, включену в електромережу! При загорянні телевізора, холодильника, праски –знеструміть квартиру або відключіть прилади, вийнявши шнур з розетки, не піддаючи своє життя небезпеці.
  • Якщо горіння тільки почалося, можна накрити знеструмлений телевізор щільною несинтетичною тканиною і притиснути її по краях так, щоб не було доступу повітря.
  • Невелике полум'я на знеструмленому телевізорі можна залити водою, але при цьому треба знаходитися позаду або збоку від телевізора щоб уникнути травм при можливому вибуху кінескопа.
  • Коли воду використовувати не можна (палаючий електроприлад перебуває під напругою) або води немає, то невеликий осередок горіння можна спробувати засипати питною або кальцинованою содою, пральним порошком, піском, землею (наприклад, з квіткового горщика).
  • При загорянні на балконі спробуйте загасити його водою або іншими речовинами, оскільки вогонь може швидко поширитися у квартири верхніх поверхів. Якщо впоратися із загорянням не вдалося - закрийте балконні двері і покиньте квартиру.
  • Пам'ятайте, що легкозаймисті рідини гасити водою не можна - палаючі бризки, що розлітаються, збільшать площу займання. Найкраще скористатися вогнегасником, содою, пральним порошком, а при їх відсутності накрийте палаючий вогонь  змоченою у воді щільною важкою тканиною.

Пам'ятайте, якщо в перші хвилини впоратися із загорянням не вдалося або загоряння сталося у Вашу відсутність, і момент для швидкого гасіння (1-2 хв) упущений, треба терміново залишити приміщення - візьміть документи та гроші і негайно виходьте з дому, щільно закрийте за собою двері, по можливості закрийте вікна та відключіть електрику і газ. Але не замикайте вхідні двері на замок для вільного доступу в приміщення пожежних. Переміщатися по задимлених приміщеннях потрібно рачки або пригнувшись. Органи дихання потрібно закрити вологою ганчіркою. Оповістіть сусідів, викличте пожежників.

Матеріал підготувала методист обласного методичного кабінету Треніна А.С.

 

Категорія: Пам*ятки для населення | Додав: Nataly (13.11.2015)
Переглядів: 83 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0