Головна » Статті » Пам*ятки для населення

ДИТИНА САМА ВДОМА? ПОРАДИ БАТЬКАМ

Як навчити дітей безпечно поводитися, якщо вони вдома самі?

Більшість дбайливих, сучасних батьків стараються не залишати своїх дітей без нагляду наодинці вдома, залучаючи для допомоги по догляду за своїм чадом бабусь чи няньок. Та все ж, іноді виникають і такі ситуації, коли немає іншого виходу  і доводиться залишати дитину саму вдома. А зараз, навіть у невеликих містечках, де колись про злочинність і хуліганство дізнавалися лише з телевізійних новин, стає небезпечно дозволяти дитині одній ходити по вулицях і залишатися вдома.                                                                              

Звісно, якщо дитина в будинку сама, то може накоїти безліч бід. Усе це може призвести до багатьох небезпек і для дитини, і для будинку, і для сусідів. Що ж робити?

Запам’ятайте, кілька простих правил, і тоді Ви цілком можете залишити  дитину саму вдома.

УВАГА! Дитину можна залишити вдома, тільки якщо їй уже виповнилося 6 років!

Психологи стверджують, що саме в цьому віці дитина цілком може розуміти, що вона робить. І всі заборони вона розуміє адекватно і правильно.

Наприклад, дитина вже має знати, що не можна відчиняти двері незнайомим людям. У такому віці її можна навчити викликати пожежників, швидку або поліцію у відповідних ситуаціях.

ПАМ'ЯТАЙТЕ! Привчати дитину до самостійності вдома потрібно поступово.

3алишити дитину вдома саму вперше краще з їі згоди і тільки на 10-15 хвилин, а потім поступово збільшувати цей час. Цих хвилин достатньо, щоб батьки устигли відвідати найближчий магазин, а дитина змогла «спробувати свої сили» у новій ролі.

Зазвичай, дитина у віці 6 років, вже вміє стежити за стрілками годинника, тому перед тим, як вийти з дому, вкажіть час, коли Ви плануєте прийти і завжди повертайтеся до цього часу. Якщо не встигнете, то наступного разу вона уже не захоче залишатися наодинці.

ОБОВ'ЯЗКОВО! Доручіть дитині відповідальне завдання.

 Постарайтеся бути з дитиною м’якими, уважними і водночас наполегливими. Доручіть їй відповідальне завдання до Вашого приходу додому: зробити з конструктора великий міст, намалювати щось бабусі на день народження і ін. 

ЗАБОРОНЕНО! Кричати і сварити дитину.

В жодному разі не тисніть на дитину, не кричіть і не застосовуйте силу! Ви ризикуєте виростити зацькованого сина чи доньку, які жахливо боятимуться залишатися вдома самі. Заплакана дитина, яка за Вашої відсутності ховається в темному кутку будинку, отримує дуже серйозну психологічну травму. ЇЇ наслідки можуть проявлятися все життя.  

НАВЧІТЬ! Дитина повинна знати прості правила:

не відчиняти незнайомцям двері;

не чіпати сірників;

не гратися на кухні;

не сидіти на підвіконні та ін.

Дитину в будинку підстерігає безліч небезпек, тому перед тим як залишити її одну, потрібно переконатися в тому, що вона зможе з ними впоратися. Розкажіть, як поводитися у надзвичайних ситуаціях: що робити, якщо виникла пожежа або комусь стало погано; де лежить йод і зеленка, як і коли ними користуватися та ін.

Якщо Ви впевнені, що Ваш син чи донька вже цілком готові залишитися самі, то йдучи по своїх справах, не забудьте закрити всі вікна і двері, щоб дитина не змогла відкрити їх самостійно. Електричні розетки повинні бути заблоковані спеціальними заглушками, газові та водопровідні крани закриті. Приберіть подалі ріжучі та колючі предмети, а також сірники, запальнички та аерозольні балончики.

Проведіть коротенький інструктаж з приводу, що «можна і не можна», тільки розповідати повинні не Ви, а дитина, так точно переконаєтеся, що вона все розуміє і знає.

У дитини, яка вже ходить в школу, повинен бути чіткий розпорядок дня, якого вона зобов'язана дотримуватися за час Вашої відсутності. Ніяких прогулянок на вулиці після закінчення уроків і відвідування друзів не дозволяйте. Щоб дитина не тинялася без діла, доручіть їй зробити уроки, погодувати рибок або протерти пил у своїй кімнаті. Можна залишити дитині цікаву книжку і попросити її почитати, але сидіти довго за комп'ютером або перед телевізором не дозволяйте.

Якщо Ви цілий день на роботі, то у перші дні доведеться досить часто телефонувати дитині, щоб цікавитися чи все нормально з нею і чи дотримується вона Ваших порад. Але, з часом, довіряйте своїй дитині більше, адже неможливо все життя носити її на руках, нехай сама вчиться знаходити вихід із життєвих ситуацій.

Сьогодні, напевно, немає першокласника, який не знав би, як користуватися мобільним телефоном. Якщо у Вашого чада немає такого, то біля стаціонарного апарату зв'язку залишайте блокнот, в якому розбірливо написані всі необхідні номери телефонів - мами і тата (мобільні і робочі), телефон когось з родичів або сусідів, які швидко зможуть прийти, якщо щось трапиться, а також пожежної служби, швидкої допомоги, служби порятунку та поліції.

Іноді, діти довірливо повідомляють аферистам по телефону масу корисної інформації, наприклад, ім'я і прізвище, адресу і рівень достатку в родині, тому потрібно відрепетирувати розмову по телефону з незнайомими людьми. Поясніть, що якщо людину цікавить те, чи він вдома сам або сама, не можна відповідати ствердно. Потрібно сказати, що батьки в даний момент чимось зайняті, тому краще попросити передзвонити пізніше.

Безпека дитини, її здоров’я – найважливіше для батьків. Тому залишаючи дитину одну вдома, Ви можете закрити вхідні двері тільки тоді, коли будете на 200% впевнені, що дитині нічого не загрожує. Батьки пам’ятайте, що життя Ваших дітей залежить лише від Вас самих!

Матеріал підготувала методист обласного методичного кабінету НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області  Груник Н.В.

Категорія: Пам*ятки для населення | Додав: Nataly (29.09.2015)
Переглядів: 1110 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 1
bogdanchyk2010

bogdanchyk2010
Разместил 23.11.2018, в П`ятниця

Нашо закривати двері вікна на ключ?