Головна » Статті » Пам*ятки для населення

ЯК ПРАВИЛЬНО СПИЛЯТИ ДЕРЕВО

Інколи дерева на дачній ділянці доводиться видаляти. Що поробиш, вік і гниття можуть ослабити дерево, зробити його небезпечним для дачників або воно стає таким великим, що затінює молоді саджанці і утрудняє їх зростання. А якщо, до того ж, плодове дерево перестало приносити минулий урожай, то доводиться з ним розлучатися.

Як правильно спиляти дерево, особливо якщо воно велике і розкидисте? Адже робота ця зовсім не  безпечна і вимагає певних знань і навиків.

Діяти треба по порядку, без поспіху. Почнемо з підготовки до спилювання. Спочатку визначаємо небезпечну зону, тобто місце, куди може впасти спиляне дерево. Вона, зазвичай, перевищує висоту дерева в півтора-два рази. Річ у тому, що вітки, при ударі особливо усохлого дерева об землю, можуть відлетіти на значну відстань. Природно, в небезпечній зоні при проведенні робіт по спилюванню дерева ніхто не повинен знаходитися.

Потім визначаємо напрям, куди по наших розрахунках повинне впасти дерево після того, як його спиляють. Якщо воно росте на обмеженій ділянці, поблизу будов або оточено дорогими вашому серцю посадками, то його правильно буде спиляти по частинах або хоч би видалити крупні гілки.

Щоб допомогти дереву впасти в потрібному нам напрямі, прив'яжіть до ствола мотузок як можна вище. Мотузок має бути, щонайменше, в два рази довше за саме дерево і бути досить товстою. Запросить помічника, щоб він встав за межами небезпечної зони і був готовий по вашій команді тягнути за мотузок.

Не виходьте на цю роботу в шортах і майці, як би ні було жарко. Надіньте захисний головний убір, шкіряні рукавички і міцне взуття. Уникайте також виробляти спилювання в вітряну погоду. Сильний порив вітру може викликати передчасне падіння дерева і, що особливо небезпечно, не в тому напрямі, в якому ви планували.

Отже, все готово для того, щоб правильно спиляти дерево – помічник знайдений і проінструктований, мотузок прив'язаний в потрібному місці. Так, декілька слів про інструмент. Для цієї роботи краще всього підійде лучкова пила або ножівка по дереву з великим ріжучими зубами. Електропилою користуються лише професіонали.

Ми домовилися діяти по порядку, тому для того, щоб спиляти дерево правильно нам слід виконати наступні етапи: 

1. Робимо карб. 

На стволі дерева, оберненому у бік падіння, випилюємо клиновидний шматок. Для цього спочатку робимо в стволі пропіл у напрямку до землі під кутом 45°, потім горизонтальний пропіл нижче, для з'єднання з першим. Обидва пропіли повинні з'єднатися на відстані приблизно однієї третини діаметру ствола.

2. Робимо остаточний пропіл. 

Остаточний пропіл виконуємо на протилежній стороні ствола, трохи нижче основи  карбу, завглибшки приблизно 25-30 мм. Поки центральні волокна все ще утримують дерево у вертикальному положенні. 

3. Валимо дерево. 

Встаньте збоку від дерева і дайте сигнал помічникові тягнути за мотузок. Ну що, повалилося? Якщо ні, то доведеться зробити глибший остаточний пропіл. Все одно, дереву тепер не суджено стояти на цьому місці, воно буде звалено.

Спиляти дерево, віддалене від споруд і комунікацій, легко. Але видалення дерев в умовах міста, або присадибної ділянки частенько вимагає високій кваліфікації, особливо якщо йдеться про аварійних деревах. Дахи будинків, господарські споруди, дроти, лінії електропередач, забори, газони і живі насадження роблять неможливою спиляти дерево цілим стволом. В цьому випадку видалення дерев робиться за допомогою спеціальної методики висококваліфікованими промисловими альпіністами. При цьому дерево розбирається по дрібних частинах і акуратно сходить вниз. Нерідко спроба самостійно спиляти дерево господарями закінчується трагедією.

Необхідно пам'ятати, що навіть вітка, що невдало впала, може заподіяти не лише матеріальний збиток, а стати загрозою для життя і здоров'я людей.

Кваліфіковане видалення дерев є куди розумнішою і дешевшою альтернативою. Тому, якщо вам необхідно спиляти дерево, найкращим рішенням - буде звернутися до професіоналів.

Завідувач обласним методичним кабінетом Федор О.Т.

Категорія: Пам*ятки для населення | Додав: Nataly (02.04.2015)
Переглядів: 165 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0