Головна » Статті » Пам*ятки для населення

ЯК ВБЕРЕГТИСЯ ВІД ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ ТА ОБМОРОЖЕННЯ

ЯК ВБЕРЕГТИСЯ ВІД ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ ТА ОБМОРОЖЕННЯ

 

Відразу після того, коли ви залишили тепле приміщення і вийшли на вулицю, мороз здається не таким вже і сильним, це хибне відчуття. Людський організм не в змозі різко пристосовуватися до раптової зміни температури. Тож варто бути дуже обережним.

Холод згубно впливає у першу чергу на дрібні кровоносні судини людини. Що відбувається з органами й тканинами людини далі? Судини в кінцівках інстинктивно звужуються, щоб зберегти тепло. Саме за рахунок цього приплив крові до внутрішніх органів збільшується та підтримується внутрішня стабільна температура тіла. Ось чому циркулювання крові в кінцівках уповільнюється. Першими замерзають пальці рук та ніг, а також вуха та ніс – вони найменше захищені через те, що в них тонкий жировий прошарок. Спочатку замерзає шкіра, а вже потім підшкірний шар, судини, м'язи, нерви та навіть кістки. І для цього не потрібна наднизька температура. Температура, при якій можна переохолодитися, може бути навіть плюсовою. При переохолодженні температура тіла знижується до 35 °С і нижче.

Симптоми переохолодження тa обмороження

Вiдмороження — це локaльнa дiя темперaтури. Нaприклaд, людинa добре одягненa, aле вийшлa нa вулицю в мокрих шкaрпеткaх чи рукaвицях. У цих мiсцях рaнiше нaстaне зниження темперaтури, погiршиться кровообiг. Ступенiв обмороження є чотири, a переохолодження — три.

При переохолодженнi людинa блiднiшaє, з’являються восковi плями тa онiмiння шкiри, вонa вiдчувaє слaбкiсть у тiлi, з’являється сонливiсть. Темперaтурa тiлa починaє знижувaтись.

Темперaтурa тiлa людини нижчa зa 36 грaдусiв — перший ступiнь переохолодження, другий – нижче зa 32 грaдуси, a якщо у людини темперaтурa тiлa знaходиться в межaх вiд 32 до 28 грaдусiв – це вже третiй ступiнь переохолодження. При тривалому переохолодженні розвивається обмороження.

ПОРАДИ:

 1. Не вживайте алкогольних напоїв – алкогольне сп’яніння сприяє високій втраті тепла, в той же час викликає ілюзію тепла. Додатковим негативним фактором є неможливість сконцентруватися на перших ознаках обмороження;
 2. Не паліть на морозі – паління зменшує периферійну циркуляцію крові і робить кінцівки більш уразливими до дії холоду;
 3. Носіть просторий одяг – це сприяє нормальній циркуляції крові. Одягайтеся так, щоб між шарами одягу залишався прошарок повітря, який утримує тепло. Бажано носити верхній одяг, що не промокає. Тісне взуття, відсутність устілки можуть створювати передумови обмороження;
 4. Не виходьте на мороз без рукавичок та шарфу. Найкращий варіант – рукавички з тканини, що відштовхують воду та не пропускають повітря, з хутром всередині. Рукавички зі штучних матеріалів погано захищають від морозу;
 5. У вітряну погоду відкриті ділянки тіла змащуйте спеціальним кремом;
 6. Не носіть на морозі металевих (у тому числі золотих та срібних) прикрас. По-перше: метал охолоджується до низьких температур швидше, ніж тіло, внаслідок чого можливе "прилипання" цих предметів до шкіри з виникненням почуття болю та холодових травм. По-друге, каблучки на пальцях ускладнюють циркуляцію крові та сприяють обмороженню кінцівок;
 7. Перед виходом на холод бажано поїсти – вам необхідна додаткова енергія;
 8. Слід враховувати, що у дітей терморегуляція ще не налагоджена, а в осіб похилого віку при деяких хворобах порушена. Ці категорії найбільш піддаються обмороженню та переохолодженню, тому враховуйте це під час планування прогулянок узимку.
 9. Пам’ятайте, що перебування дитини на морозі не повинно перевищувати 15-20 хвилин, потім потрібно зігріти її в теплому приміщенні.
 10. І головна умова профілактики переохолодження – здоровий спосіб життя, відмова від шкідливих звичок та постійне загартовування організму.
 11. Заходьте кожні півгодини - годину в тепле приміщення, якщо проводите цілий день на вулиці. Ховайтеся від вітру. Мороз у поєднанні з вітром дає сильніше обмороження.
 12. По можливості візьміть із собою термос з чаєм, кавою або супом.
 13. Працюйте руками, рухайте ними, щоб підсилити кровообіг в замерзаючих судинах. Так само рухайте пальцями ніг. Пострибайте з ноги на ногу – тільки не дуже енергійно, щоб не нашкодити замерзлим тканинам.
 14. Не перевтомлюйтеся. Втомлена людина швидше піддається переохолодженню. Як правило, люди, які відчули холод, рухаються дуже активно. Але для цього необхідні сили, так як енергія використовується дуже швидко, а її необхідно відновлювати. Тому рухайтеся, але не надто інтенсивно.

ЗА ЖОДНИХ УМОВ ПРИ ОБМОРОЖЕННІ НЕ МОЖНА:

– давати потерпілому спиртне, тим більше, якщо немає можливості доправити його найближчим часом до медичного пункту або теплого приміщення;

– розтирати ушкоджені ділянки шкіри снігом, оскільки на обморожені частини можна занести додаткову інфекцію;

– при відмороженні другого ступеня і вище розтирати ці ділянки жиром, маслами і спиртом;

– різко зігрівати потерпілого, тим більше неприпустимо застосовувати гарячі ванни, грілки та інші джерела значного тепла.

Швидке розігрівання ураженої ділянки взагалі неприпустимо, оскільки в більшості випадків обмороження супроводжується загальним переохолодженням. В результаті все це може призвести до некрозу тканин.

- не слід думати, що переохолодження пройде само собою. Як тільки з’являються його симптоми – воскові плями та оніміння шкірних покривів, терміново перейдіть у тепле приміщення.

 - обов’язково пийте якомога більше рідини - будь-які теплі напої, крім алкоголю. Вони відновлять нормальну температуру тіла і покращать циркуляцію крові. Прийміть знеболювальний засіб і терміново зверніться за кваліфікованою допомогою!

А найкраще у сильні морози не виходити на вулицю. А якщо все ж є така необхідність, треба тепло одягатися і не довго ходити у справах.

Категорія: Пам*ятки для населення | Додав: Nataly (04.12.2017)
Переглядів: 42 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0