Головна » Статті » Пам*ятки для населення

ЯК ЗАХИСТИТИ СЕБЕ ВІД КЛІЩІВ!

У природі сезонна активність кліщів спостерігається з березня по листопад, має два виражених піки активності – в квітні - травні та серпні - вересні. Кліщі можуть нападати на людину у будь-який час дня і ночі, в будь-яку погоду. Як правило, їх менше в суху жарку погоду і більше в прохолодну, похмуру.

Реальна загроза, що виходить від кліщів, зовсім не означає, що в цей період не варто бувати в лісі, парках та інших місцях, в яких вони можуть жити. Від укусу кліща може постраждати людина, не відвідував ліс. Собаки, коти, квіти теж є розповсюджувачами цієї зарази. Крім весняно-літнього енцефаліту, кліщі служать джерелом таких збудників хвороби, як кліщовий бореліоз, висипний тиф, лептоспіроз і Ку-лихоманка.

Усі види захворювання мають різний інкубаційний період, який триває від 1,5 до 3 тижнів. Термін інкубаційного періоду залежить від тривалості впливу кліща на тіло людини, тобто, чим довше присмоктуються комаха, тим більше вірусів потрапило в організм. Розвиток хвороби відбувається протягом кількох днів. Вірус проникає в м'яку оболонку мозку, вражає сіру речовину головного мозку, потім рухові нейрони спинного мозку. Ознаки захворювання характеризуються судомами, паралічами окремих груп м'язів, а деколи і цілих кінцівок, порушується чутливість шкіри. Кліщовий енцефаліт тягне за собою важкі наслідки. У більшості випадків, а саме у 35-80% людей, що перехворіли в гострій формі, спостерігаються мляві паралічі кінцівок, в основному, верхні. Не виключено, що заразилася кліщовим енцефалітом чоловік буде тривалий термін носити в собі цей вірус, який буде проявлятися в нетипових варіантах захворювання: у стертих, грипоподібних формах або поліоміелітоподібній формі.

Вивчивши повадки кліща, можна убезпечити своє перебування на лоні природи. Слід знати, що кліщ терпляче чекає «жертву», сидячи на гілках дерев або на траві. Кліщі не здатні стрибати або літати, вони просто зачіпляються за тіло або одяг, проходить повз людину. Укус кліща відразу може бути не помітний, бо в його слині містяться речовини, що розріджують кров, і знеболюючі місце укусу одночасно. Тому після прогулянки мальовничими місцями слід оглянути один одного з метою виявлення присмоктався кліща. Багато людей, хворі кліщовим енцефалітом, не пам'ятають момент укусу. Це пояснюється тим, що самці-кліщі, на відміну від самок, присмоктуються на короткий час.

Щоб відвідування місць природи не залишало після себе неприємних спогадів, слід приймати деякі заходи з метою профілактики укусів кліщів. Для відвідування лісу потрібно надягати одяг з довгими рукавами і штанинами, а також пов'язати шийні хустку. Волосся необхідно порити головним убором. Перш, ніж зайти в ліс, окропити свій одяг і відкриті ділянки тіла аерозольними репелентами, тобто хімічними речовинами ефективними в боротьбі з комахами. 

Якщо все ж вам не вдалося уникнути укусу кліща, то постарайтеся видалити його за допомогою будь-якого жиру (олії, крему, вазеліну). Нанесіть жирну субстанцію на 20 хвилин, після чого витягніть кліща, вхопивши його пінцетом за голівку. Місце укусу обробіть перекисом водню, йодом або яким засобом, що містить спирт. Після видалення комаху слід доставити в медичний пункт, щоб виявити чи заражений він вірусом.
Протягом трьох днів після укусу досить ефективна екстрена профілактика проти кліщового енцефаліту.

Будьте обережними та не хворійте!

Матеріал підготувала Просяник Н.С.

Категорія: Пам*ятки для населення | Додав: Nataly (19.05.2015)
Переглядів: 66 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0