Головна » Статті » Пам*ятки для населення

ЯК ЗАПОБІГТИ ЛІСОВІЙ ПОЖЕЖІ

 

Лісові пожежі знищують дерева і чагарники, заготовлену в лісі продукцію, будівлі та споруди. Ослаблені пожежами насадження стають вогнищами шкідливих захворювань, що призводить до загибелі не тільки уражених вогнем, а й сусідніх з ними посадок. В результаті пожеж знижуються захисні, водоохоронні та інші корисні властивості лісу, знищується цінна фауна. До 80% пожеж виникає через порушення населенням заходів пожежної безпеки при поводженні з вогнем в місцях праці та відпочинку.

Перш ніж виїхати на відпочинок, необхідно заздалегідь вибрати місце. Слід продумати й проїзд. У лісі, на луках не скрізь можна їздити автомобілем і мотоциклом. Особливо це стосується місць гніздування корисних птахів. У період спокою (травень — червень) краще мандрувати асфальтовими шляхами, ґрунтовими дорогами, протоптаними стежками.

Намет і вогнище — неодмінна особливість колективного відпочинку в лісі, біля річки. Щоб не ламати гілки дерев, необхідно придбати металеві кілочки і триніг для казана. Розбиваються намет лише з дозволу лісника чи єгеря, які підкажуть найзручніші місця. Самі ви повинні дбати про те, щоб не завдати шкоди природі, не потривожити диких тварин і птахів.

Не рекомендується розбивати намет на стрімких схилах берегів озер і річок, тому що берег може обвалитися. Любитель вогнища повинен пам'ятати, що влітку і ранньої весни особливо небезпечні лісові й польові пожежі. Розводити вогнища можна лише в спеціально обладнаних для цього місцях. Користуйтеся вогнищами типу «колодязь», «намет», «зірочка» і обов'язково обкопуйте їх канавкою. Найкращі дрова — соснові, ялинкові: вони горять, рівно, повільно, дають якнайменше іскор. Рубати дерева і ламати гілки заборонено, можна користуватися тільки сушняком. Розвівши вогнище, подивіться, куди летять іскри, знешкодьте їх, а оточуючий ґрунт (на 8-10 м) полийте водою.

Причинами пожежі в лісі можуть стати блискавка або засуха, але основною причиною виникнення пожеж у лісі є необережність людини.

Найтиповішими причинами виникнення лісової пожежі є:

  • викинуті палаючий сірник, недопалок;
  • тліючий або палаючий пиж після пострілу мисливця;
  • багаття, розведені у місцях з підсохлою травою, на лісосіці з порубковими залишками;
  • підпал трави на лісових галявинах, прогалинах або стерні на полі біля лісу;
  • сфокусовані осколками скла сонячні промені;
  • господарські роботи ( спалювання сміття, будівництво доріг і т.д.).

 

Щоб запобігти пожежі рекомендуємо такі правила поведінки в лісі:
•       багаття розпалювати дрібними сухими сосновими і ялиновими гілками, корою, недогарком свічки, трісками тощо.      
•       розводити багаття в лісі тільки в спеціально передбачених для цього місцях;
•       перед тим як розпалювати багаття, звільніть місце для нього від нагромадження сушняку, сухої трави або ж обкопайте місце навколо багаття невеликим рівчаком;   
•       під час дощу багаття розводити під накриттям з брезенту або плащ-накидки. У суху погоду навколо багаття прибирати суху траву, мох, хвою, щоб запобігти пожежі;    
•       перед сном багаття гасять і заливають водою. Якщо потрібно зберегти вогонь, то на ніч призначають чергового або засипають багаття попелом;
•       після відпочинку обов'язково загасіть вогонь, залийте багаття водою, якщо її немає, то розгребіть головешки та подрібніть великі вуглини;
•       не лягайте відпочивати біля багаття - це небезпечно, ви можете обгоріти або й задихнутися;     
•       якщо побачите десь покинуте багаття, яке розгорілося, - знайдіть можливість повідомити за телефоном "101".  
         Категорично забороняється розводити багаття на торфовищі.
Збираючись додому, погасіть тліючі головешки, закопайте сміття (целофан, скляний посуд заберіть із собою, адже він не розкладається в ґрунті). Хай на місці вашого відпочинку буде чисто — наступного разу сюди прийдуть інші.

Пам'ятайте, що згідно статті 77 «Кодексу України про адміністративні правопорушення» порушення вимог пожежної безпеки в лісах тягне за собою накладання штрафу від п’яти до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а якщо ці порушення призвели до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, - від п’ятнадцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Завідувач обласного методичного кабінету Федор О.Т.

 

Категорія: Пам*ятки для населення | Додав: Nataly (01.06.2017)
Переглядів: 164 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0