Головна » Статті » Пам*ятки для населення

КІР – ЖАХЛИВА ТА НЕБЕЗПЕЧНА ХВОРОБА!

В Україні триває спалах кору – одного з найбільш заразних захворювань, відомих у світі. Кір – це гостре інфекційне вірусне захворювання, надзвичайно заразне та небезпечне серйозними наслідками, особливо у дітей віком до 5 років. Спалахи кору мають циклічний характер і відбуваються кожні 5—6 років. Головна причина спалахів — низьке охоплення щепленнями.

Вірус кору – Morbillivirus — швидко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворого. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.

При цьому кір має довгий інкубаційний період – від 6 до 21 дня хворий є носієм вірусу, не знаючи про це, тому що симптоми хвороби ще не проявилися.

Кір – одна з головних причин дитячої смертності в світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку у світі 30—40 мільйонів дітей хворіють на кір, понад 800 тисяч помирають від самої інфекції та її ускладнень. Це означає 314 смертей на день, 13 смертей щогодини.

Після інкубаційного періоду починається період захворювання з такими симптомами: висока температура, головний біль, нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення), пронос та блювота. На 4—5 день хвороби з’являється червоний висип, який починається зі шкіри голови й обличчя, а згодом розповсюджується на все тіло. Хвороба із симптомами триває до 4 тижнів і більше.

Коревий висип являє собою численні дрібні червонуваті цятки і пухирці, які мають тенденцію зливатися і утворювати плями. Стан хворого покращується після зникнення висипів, які зникають у зворотному напрямку. Вчасно почате грамотне лікування кору запобігає виникненню ускладнень.

Лікар призначає хворому лікування, яке допомагає впоратися із симптомами хвороби й підтримати імунітет.

У кімнаті, де перебуває хворий, необхідно щодня робити вологе прибирання. Провітрювання повинні бути якнайчастіше. Штори краще тримати закритими, тому що при корі спостерігається світлобоязнь. Постільна білизна й піжама хворого повинні бути свіжими. Потрібно часто й багато пити.

Захворювання на кір може спричинити запалення середнього вуха (отит), дихальних шляхів (бронхіт), пневмонію, діарею, енцефаліт і навіть призвести до смерті.

Основним методом профілактики кору є вакцинація. Вакцинація проти кору проводять дітям у віці 12 місяців, ревакцинація - у шість років.

Якщо людині з якої-небудь причини не зробили щеплення в дитинстві, то його необхідно зробити в будь-якому віці. У групі ризику знаходяться працівники медичних і освітніх установ, люди, які часто подорожують.

У дорослих ризик зараження нижчий, але вища ймовірність ускладнень.

Багато хто вважає, що причина розвитку інфекційних захворювань в антисанітарії. Тому замість профілактики можна розраховувати на гігієну. Це помилкове судження, оскільки збудник кору зберігається в повітрі до двох годин.

Після вакцинації імунітет гарантований 75% дітей, після ревакцинації - 95%. Використання другої дози вакцини захищає дітей, які ще не були вакциновані, а також тих, у кого не виробився достатньо стійкий імунітет після першого введення.

Захист від кору потрібний, якщо:

  • Дитині виповнилося 12 місяців: не зволікайте із плановим щепленням КПК.
  • Дитина старша від 1 року і ви пропустили перше щеплення — негайно надолужте його, звернувшись до вашого медичного закладу.
  • Дитині 6 років — це час іти на планову ревакцинацію КПК.
  • Ви пропустили планову ревакцинацію в 6 років. У цьому випадку зверніться до медичного закладу, адже тільки дві дози вакцини забезпечують повний захист.
  • Дитині 6 та більше років і вона не має жодного щеплення КПК. У такому разі потрібно зробити два щеплення з інтервалом не менше одного місяця.
  • Ви не пам’ятаєте, чи робили дитині щеплення КПК, і не маєте документальних підтверджень. У цьому випадку дитину також потрібно вакцинувати.
  • Підлітки, а також дорослі, що не хворіли на кір, не отримували щеплень від кору. Їм також потрібна вакцинація від кору

Якщо дитина контактувала з хворим на кір

У разі контакту з хворим на кір негайно зверніться до лікаря. Якщо дитина контактувала з хворим на кір, вона має отримати вакцинацію проти кору протягом перших 72 годин. У деяких випадках також показана екстрена профілактика шляхом введення імуноглобуліну.

Після щеплення спостерігайте за дитиною

Не йдіть з поліклініки одразу після щеплення. Залишіться на 20—30 хвилин, щоб лікар міг побачити, що в дитини немає реакції негайного типу на вакцину. Незначне почервоніння та дискомфорт у місці ін’єкції, підвищення температури — це нормальна реакція дитини на щеплення. Ці симптоми — ознака того, що вакцина діє та організм дитини формує імунітет. Вони зазвичай самі минають за кілька діб. Якщо підвищена температура турбує дитину, ви можете дати їй жарознижувальне — відповідно до порад вашого дільничного лікаря.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! При наявності перших ознак, подібних до гострого респіраторного захворювання, а тим більше, якщо спілкувалися з хворим на кір, необхідно негайно викликати лікаря (а не йти до нього на прийом в поліклініку). Слід не гаяти часу, не займатися самолікуванням, не заражати оточуючих.

Віруси не знають кордонів. Однак навіть якщо кір завезено з іншої країни, то в середовищі, де рівень охоплення вакцинацією не нижчий за 98%, хвороба не буде поширюватися. Охоплення вакцинацією формує так званий колективний імунітет.

Переважна більшість європейців мають усі щеплення КПК за календарем, тож у 42 з 53 країн Європи вдалося зупинити поширення кору. Проблемними залишаються ті країни, де рівень охоплення щепленнями недостатній. На жаль, серед них й Україна.

Категорія: Пам*ятки для населення | Додав: Nataly (10.12.2018)
Переглядів: 28 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0