Головна » Статті » Пам*ятки для населення

МЕДУЗИ: ЩО ПРО НИХ МАЄ ЗНАТИ КОЖЕН

Дуже часто виходить так, що при плануванні відпочинку ми завжди забуваємо про непередбачувані ситуації. І коли ми вирішуємо поїхати на море чи якийсь курорт не задумуємось про те, з чим можна зіткнутися, наприклад холодна вода, в якій просто неможливо купатися, або величезна кількість комарів і всяких мошок, і нарешті наявність медуз в морі . Адже це все може зіпсувати нам відпочинок. Як правило на такі питання місцеве населення відповідає, що все в порядку і хвилюватися зовсім не варто, море нагріється комарі тільки ночами, а те, що їх так багато, так це ненадовго, а медузи та вони завжди в цей період від берегів не відходять, але боятися їх не варто вони нешкідливі

І ось виходить, що у всіх все нормально, і ці дрібні неприємні нюанси, на думку інших зовсім не повинні зіпсувати нам відпочинок. Але виходить все навпаки і вже до середини відпочинку, не знаєш, чим зайнятися. Здавалось медузи не такі вже й шкідливі, але величезна кількість медуз не дає можливості нормально купатися ні на березі, ні на глибині. Весь час доводиться їх розштовхувати руками, а дітям пояснювати, що від них потрібно триматися подалі, так як вони можуть вжалити.

Чим небезпечні медузи

Медузи вважаються найдавнішими жителями нашої планети, їм нараховується близько 650 мільйонів років, і за такий час вони практично не зазнали змін і залишилися в такому ж вигляді, як і мільйони років тому. Медузи мають куполоподібну форму, вони складаються з 95% води, а наявність м'язових волокон робить медузу схожу на желе. Органів як таких у медузи немає, але за то є отвір, в який потрапляє їжа і переробляється там, а кінцевий результат переробки виходить через той самий отвір. Медузи бувають абсолютно різних розмірів і мешкають вони як на мілководді так і на великих глибинах, медузи можуть жити як в теплих водах так і в дуже холодних. Вони навіть зустрічаються у льодів Арктики.

Медузи Чорного моря

Вважається, що в Чорному морі існує три види основних медуз, які іноді приносять проблеми як рибалкам, так і людям, які приїхали відпочивати. Ці медузи великої небезпеки в собі не несуть, але принаймні вони не небезпечні так, як їх родичі живуть біля берегів Австралії, укус яких може вбити людину за дуже короткий час.

Найпопулярніша медуза в Чорному морі вважається корнерот, діаметр її капелюхи досягає 50 см. Популярна вона тим, що частіше за всіх може жалити, але турбуватися не варто, її укус не болючіший, ніж опік кропиви. Корнерот вважається хижаком і харчується маленькою рибкою, хробаками. Нападаючи на жертву, вона її паралізує своєю отрутою. Біля берегів цю медузу можна побачити у другій половині літа. У самий жаркий період. Особливість коренерота в тому, що вони дуже добре відчувають прихід шторму і щоб пережити його відходять від берегів і ховаються на дні.

Ще одна медуза під назвою аурелія, яка трохи менше коренерота і в діаметрі сягає 40 см, мешкає біля берегів Чорного моря. Вона менше нападає, так як вважається м'ясоїдної і харчується молюсками, рачками, діатомовими водоростями. Сприятлива температура для цієї медузи від 9 до 19 градусів, але цілком витривала і до температури близько 30 градусів.

Ще одна медуза, яка набагато менше своїх родичів, це мнеміопсис і має розмір 6 см на 10 см. Вона дуже швидко розмножується і приносить величезну шкоду місцевому рибальству, так як харчується ікринками дрібної риби, а їсть вона постійно, навіть якщо вже наїлася.

Перша допомога при укусі медузи

При опіках, отриманих медузою, потрібно промити уражене місце солоною водою. Не рекомендується промивати уражені місця прісною водою, в якій пекучі ферменти можуть активізуватися. Якщо ви брали медузу в руки, не варто після цього чіпати обличчя, помийте добре руки водою з милом. При опіку особи медузою, промийте тільки очі великою кількістю теплої прісної води і зверніться до лікаря за допомогою. Місця опіку на тілі можна протерти оцтом, це значною мірою зніме роздратування.

Будьте обережні: багато видів медуз є носіями нервово - паралітичної отрути, якої достатньо для зупинки серця у постраждалого! Щупальця медуз мають мініатюрні присоски, насичені отруйними речовинами. При контактах зі шкірою людини отрута викидається із щупальця та утворює опік.

Перша допомога при опіку медузи

Проте якщо у вас сталося нещастя, і у вас вийшов опік від медузи, то постарайтеся максимально швидко вийти на берег. Адже отрута медузи має властивість паралізувати людську нервову систему, а в результаті цього можуть відмовити кінцівки. У такому випадку є ризик потонути. Постарайтеся запам'ятати зовнішній вигляд медузи, ви якої ви отримали опік. Це допоможе лікарю прописати вам найбільш ефективний варіант лікування. Що стосується лікаря, то ні в якому разі не варто покладатися на класичне російське «авось», навіть якщо здається, що опік не дає ніяких наслідків. Справа в тому, що больові симптоми можуть проявитися навіть через кілька днів, тому не полінуйтеся і зверніться за допомогою до кваліфікованого лікаря.

Самодопомога при опіку медузи

По-перше, обов’язково відірвіть щупальця, що залишилися на шкірі. Попередньо загорніть руки паперовим рушником або серветкою.

Промийте морською водою рану, що утворилася.

Продезінфікуйте уражену ділянку, наприклад алкоголем, яким-небудь парфумерним засобом або будь-якою іншою спиртовмісної рідиною. Також цілком підійде оцтова кислота.

Видаліть залишки клітин. Це можна зробити, якщо нанести мокрий пісок і зішкребти його через кілька хвилин паличкою. Цей народний і ефективний спосіб найчастіше використовують досвідчені туристи.

На уражену ділянку накладіть не дуже тугу, але стерильну пов'язку і негайно прямуйте до найближчого медичного пункту.

Неухильно виконайте всі вказівки медичних фахівців, щоб не було ускладнень.

Ознаки опіку:

 • відчуття ураження електричним струмом;
 • червона смуга на тілі, що згодом розпухає та свербить;
 • обпік відчувається відразу та сильно.

Засоби боротьби:

 • купатися тільки у спеціально призначених для цього місцях;
 • негайно виходити із води при появі медуз або незнайомих вам морських тварин;
 • при ураженні швидко та акуратно видалити зі шкіри залишки тіла медузи - отруйний шип або його уламок;
 • посипати залишки жовчі медуз морським піском та потерти, щоб видалити їх зі шкіри;
 • не розчісувати місце ураження;
 • продезінфікувати опік спиртом, аміаком або содою для нейтралізації отрути;
 • прикласти пакет з льодом;
 • промити рану розчином марганцю;
 • накласти стерильну пов'язку;
 • звернутися в медичній заклад.

 

Матеріал підготувала методист обласного методичного кабінету НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області Треніна А.С.

 

Категорія: Пам*ятки для населення | Додав: Nataly (27.05.2016)
Переглядів: 1054 | Рейтинг: 1.0/1
Всього коментарів: 0