Головна » Статті » Пам*ятки для населення

НЕБЕЗПЕКИ, ЯКІ ЧЕКАЮТЬ НАС ВЛІТКУ

Літа зазвичай чекають з нетерпінням. Літо зустрічають з радістю і проводжають з жалістю і очікуванням наступного літа. І це зрозуміло. Сонце, тепло, вода, ліс, легкий одяг, більше часу на свіжому повітрі, ароматні фрукти та ягоди. Як не радіти! Але не все так безхмарно. Літо таїть у собі свої небезпеки і їх чимало.

  • тепловий і сонячний удар
  • укус кліща
  • вжалила бджола чи оса
  • вкусила змія
  • харчове отруєння
  • ураження блискавкою
  • допомога при утопленні

Про ці літні небезпеки ви чули, але чи кожен знає що робити якщо трапилося нещастя.

Перебуваючи довгий час на сонці, людина може навіть втратити свідомість. У цьому випадку необхідно перевірити пульс і переконатися в наявності дихання. При відсутності його ознак відразу зробіть штучне дихання. Потім перемістіть його в прохолодне приміщення, підніміть ноги і покладіть під коліна валик з одягу. На голову покладіть рушник змочений холодною водою. Якщо людина не приходить в свідомість викликайте швидку, а тим часом покладіть постраждалого на бік, щоб виключити потрапляння блювоти в дихальні шляхи. Якщо людина у свідомості потрібно напоїти її міцним холодним чаєм.

Навесні і на початку літа, в лісі, в чагарнику, у високій траві, існує ймовірність укусу кліщів. Укуси кліщів загрожують людині такими хворобами, як іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт та марсельська гарячка.

Якщо Ви виявили кліща на шкірі, негайно зверніться до найближчого травмпункту. Якщо це неможливо, видаліть його самостійно: змастіть кліща олією (але не заливайте, щоб не задихнувся), повільно витягніть разом із хобітком, розхитуючи його пальцями, (обгорнутими марлевою серветкою), пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хобітком кліща та шкірою людини. Після видалення кліща змастіть ранку розчином йоду або спиртом. Якщо хобіток залишився, його видаляють стерильною голкою. Після видалення ретельно вимийте руки з милом, а кліща спаліть. Протягом двох тижнів після укусу щоденно замірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі зверніться до лікаря!

Нерідкі влітку на природі укуси бджіл і диких ос можуть зіпсувати весь відпочинок. якщо таке трапилось, насамперед необхідно витягнути жало. Потім по можливості дати потерпілому антигістамінний препарат і при необхідності знеболювальне. Уражену ділянку потрібно промити холодною водою і прикласти холодний компрес. Це зменшує набряклість і знімає біль. При підвищенні температури дати прийняти жарознижуючий засіб. Корисним стане рясне пиття. У загальному випадку укуси бджіл і ос не смертельні. Але, якщо на них існує алергія, то наслідки можуть бути дуже серйозними. Аж до задухи, судом та втрати свідомості. У таких випадках виклик «швидкої» обов’язковий.

Укус змії явище рідкісне, але все ж таки трапляється в пору збирання ягід та грибів. Отруйна змія, крім двох подряпин, які залишають і не отруйні змії, залишає ще й два проколи від іклів через які в організм потрапляє отрута. Потерпілий відчуває нудоту, запаморочення, сонливість, біль, почервоніння і припухлість в області укусу. Його необхідно заспокоїти, переважна кількість укусів не смертельні. Рану потрібно продезінфікувати і накласти стерильну пов’язку. Зверху прикласти холодний компрес, щоб не дати отруті поширюватися. Слід давати багато пити (вода, чай, а не каву). Викликати «швидку». Не слід відсмоктувати отруту або розрізати ранку у цілях вилучення отрути.

Харчове отруєння відноситься до поширених річних небезпек. Проте  саме літом термін зберігання продуктів в літню спеку різко скорочується. Часто від отруєння страждають діти. Головне завдання вивести з організму якомога більше бактерій і токсинів. Цьому сприяють і природні реакції організму – блювота, пронос. Якщо цього не відбувається, необхідно дати рясне пиття, а потім штучно викликати блювоту та очистити шлунок. Після очищення шлунку потрібно давати пити невеликими порціями. У завершенні дати потерпілому кілька таблеток активованого вугілля.

При враженні людини блискавкою, необхідно негайно викликати «швидку». Якщо людина у свідомості необхідно укласти її в ліжко, розтерти шкіру тулуба, рук, ніг, напоїти гарячим чаєм. Якщо потерпілий не дихає, йому необхідно терміново зробити штучне дихання, потім розтирати тіло як у першому випадку.

При утопленні, після того як чоловіка витягли з води, відразу необхідно перекласти потерпілого через коліно спиною вгору й інтенсивно натиснути на спину кілька разів, щоб з легенів і шлунка вийшла вся вода. Потім, якщо постраждалий не подає ознак життя, зробити штучне дихання, при потребі-непрямий масаж серця.

Отже ці прості рекомендації допоможуть вам і вашим близьким уникнути несприятливих випадків під час літнього відпочинку.

Матеріал підготувала методист обласного методичного кабінету НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області Треніна А.С.

 

Категорія: Пам*ятки для населення | Додав: Nataly (16.05.2016)
Переглядів: 126 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0