Головна » Статті » Пам*ятки для населення

НЕБЕЗПЕКИ ЯКІ МОЖУТЬ ТРАПИТИСЯ ПІД ЧАС ПОХОДУ

З настанням тепла починаються походи в ліс, на природу, які можуть супроводжуватись деякими неприємними випадками, у вигляді травмувань.

Невеликі удари (без порушення цілості шкіри) досить часто зустрічаються в поході. Дивлячись, що шкіра не пошкоджена, юний турист схильний не надавати великого значення тому, що трапилось, і з часом на місці удару з'являються припухлість і синець. Після цього забій з тиждень продовжує заподіювати незручність, нагадуючи про себе болем при невдалому дотику або русі. Нічого страшного тут немає, але радість від походу може бути зіпсована.

Тому треба пам'ятати, що навіть при невеликому ударі потрібно відразу ж прикласти до місця удару холод (носовичок, змочений у воді, будь-який металевий предмет: ніж, сокиру, кухоль і т.д.). Холод сприяє припиненню крововиливу в м'яких тканинах і запобігає появі хворобливих синців і припухлості. У разі сильного забиття вживаються додаткові заходи, потрібно створити спокій травмованому органу (особливо це важливо при ударах суглобів) і накласти пов'язку, що давить. Можливість продовжувати похід далі залежить від тяжкості забиття.

Розтягнення зв'язок, суглобів відбуваються при русі в напрямку, невластивому суглобу. Зустрічаються ці травми значно рідше, ніж удари; зазвичай це відбувається з гомілковостопним, рідше колінним суглобом. Причиною, як правило, є недбалість юного туриста під час руху: задивився на вершини дерев і не дивився під ноги або, продовжуючи йти, повернувся назад, щоб поговорити з товаришем і раптом раптовий біль, оступився, підвернулася нога. Цьому сприяє носіння взуття, що не тримає голеностоп (напівкеди, кросівки, тенісні туфлі і т. п.). Перша допомога в таких випадках це холод і туга пов'язка, що обмежує рух суглоба (краще з еластичного бинта). Ці заходи повинні бути обов'язковими, навіть якщо здається що розтягнення слабке (спочатку різкий біль який потім спадає). Інакше крововилив в тканини навколо суглоба розвиватиметься без перешкод і через годину-другу навколо суглобу утвориться велика припухлість, яка болить і ускладнює рух. Та й порівняно невеликі навантаження на незафіксований бинтом ушкоджений суглоб можуть виявитися травмуючими.

Вивихи і переломи травми виключно рідкісні, але кожен повинен мати уявлення, що слід робити в подібних випадках.

Основна ознака, що дозволяє відрізнити вивих від розтягнення, це чітка зміна конфігурації суглоба, неприродне положення кінцівки і неможливість руху в тій частині тіла через сильний біль. Різкий біль в момент травми надалі не зменшується. Слід пам'ятати, що навіть лікар НЕ завжди може на місці вправити вивих, тому не слід і намагатися зробити це своїми силами.

Насамперед, треба виключити можливість руху в ушкодженому суглобі. Руку підвішують на перекинуту через шию косинку (рушник, петлі з бинта і т.п.). На ногу накладають шину з підручного матеріалу. Далі слід прикласти холод на травмований суглоб та дати знеболюючий засіб і вжити заходів по доставці потерпілого в травмпункт.

Коли мова йде про переломи, найчастіше люди уявляють собі відкритий перелом або закритий перелом зі зміщенням. Такі переломи, звичай, неважко відрізнити від інших травм. Частіше відбуваються переломи без зміщення кісток у місці пошкодження. Ознака такого перелому різкий біль у момент травми, швидка поява пухлини і крововиливи, різкі болі при навантаженні. Такі переломи не завжди просто відрізнити від інших травм (важкого забиття, розтягнення). Іноді взагалі важко зрозуміти, поки не зроблений рентген. Тому у всіх випадках, коли є підозра на перелом, слід звертатися з пошкодженням які і з переломом до лікаря.

Перше, що необхідно зробити при переломі, це створити нерухомість кісток у місці травми. Для цього використовують шину з підручного матеріалу: дощок, палиць, пучків прутів, очерету або соломи і т.д. Її накладають таким чином, щоб знерухомити два суглоби вище і нижче місця перелому. Шину накладають не прямо на шкіру, а обов'язково слід зробити м'яку прокладку з рушника, одягу і т.п. При відкритому переломі рану попередньо обробляють йодом і накладають антисептичну пов'язку. На місце закритого перелому корисно дати холод. Ні в якому разі не слід намагатися поставити кістки "на місце" ні при відкритому, ні при закритому переломі. При такій спробі велика можливість поранення великих судин, нервів, м'язів гострими краями кістки. Щоб цього не сталося, власне, і накладається шина. За відсутності підручного матеріалу для шини пошкоджену руку просто прибинтовують до тулуба, а ногу до здорової ноги. Після цього треба давати заспокійливий і знеболюючий засоби і організувати доставку потерпілого до лікарні.

Переважна більшість переломів, як показує медична статистика, припадає на випадки перелому кінцівок. Набагато рідше трапляються переломи ребер, хребта, кісток тазу. Ознака перелому ребер біль, що посилюється при зітханні, кашлі, чханні. Перша допомога туга пов'язка на грудну клітку, а також знеболюючий засіб і такий що зменшує кашель. Після чого доставка в медпункт. Переломи хребта або кісток таза належать до числа особливо небезпечних травм. У цьому випадку, насамперед, треба покласти потерпілого на якусь рівну тверду поверхню (дошки, дерев'яний щит і т.п.) і забезпечити повний спокій, зафіксувавши його за допомогою бинтів, рушників. При пошкодженнях тазу ноги можна трошки зігнути, знайшовши найменш хворобливе положення, і під зігнуті ноги покласти валик з ковдри, спального мішка, куртки. У такому положенні потерпілого і транспортують в лікувальний заклад. Велику небезпеку в таких випадках представляє розвиток шоку. Для запобігання його треба постаратися, перш за все, зменшити біль якомога менше рухати потерпілого (наприклад, не намагатися його посадити або поставити на ноги), зафіксувати, щоб виключити випадковий рух в місці перелому, дати знеболюючі засоби.

Далі зігріти, поїти краще гарячим чаєм, кавою і т. д. (якщо немає підозри, що пошкоджені органи черевної порожнини). Дуже важливо при цьому, щоб навколо потерпілого не було суєти, паніки, гучних криків і суперечок, все це сприяє розвитку шоку. А потім вкрай обережне транспортування. При цьому, чим раніше тим краще.

 

Матеріал підготувала методист обласних та м. Ужгород курсів удосконалення керівних кадрів НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області Треніна Альона Сергіївна

Категорія: Пам*ятки для населення | Додав: Nataly (10.04.2017)
Переглядів: 55 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0