Головна » Статті » Пам*ятки для населення

НЕБЕЗПЕКИ КОРОТКОГО ЗАМИКАННЯ

Електрична енергія широко застосовується в усіх галузях народного господарства і в побуті. Кожен щодня стикається з електричним обладнанням. При недотриманні правил безпеки електрика може перетворитися з помічника в смертельного ворога.

Необхідно відзначити, що даний вид джерел запалювання менш небезпечний, ніж відкритий вогонь і, при правильній експлуатації електромережі, наявність надійних захисних пристроїв, ймовірність пожежі зводиться до нуля.

У правилах пожежної безпеки записано, що монтаж і експлуатація електромереж і обладнання повинні проводитися відповідно до вимог Правил улаштування електроустановок та Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів. А ці документи, в свою чергу, вимагають, щоб всі електротехнічні роботи проводилися спеціально навченим кваліфікованим персоналом.

Одним із небезпечних явищ при використанні електричного струму є коротке замикання.

Причини:

1. Одна з основних причин: природне старіння ізоляції.

2. Другою, більш рідкісною причиною, через яку виникає коротке замикання, може бути елементарна вода. Якщо когось заливали сусіди, він зрозуміє, про що йде мова. Електропроводка часто страждає в таких ситуаціях. Волога з'являється в розподільних коробках, Руйнує шар ізоляції, призводить до короткого замикання контактів і електропроводки. Якщо відразу проблем з електропроводкою не виникло, вони можуть проявитися через якийсь період часу. Почне пропадати світло, ламатися розетки. Знайти несправність електропроводки в таких випадках складно, так як вона може бути прихованою, тому знадобляться спеціальні прилади.

3. При свердлінні стін або вбиванні цвяха, також слід дотримуватися обережності: якщо потрапити по дроту, це викличе коротке замикання і ураження людини струмом. Тому перед подібними роботами в квартирі, слід вивчити електричну схему.

4. Коротке замикання найчастіше пов`язано з такими явищами, як навантаження і перевантаження електричного струму. Навантаження - це проходження струму по провіднику. Чим більше навантаження, тим сильніше провідник нагрівається і швидше приходить в непридатність. Поки температура тримається в межах норми, ізоляція справляється з навантаженням, коротке замикання не станеться.

Якщо відбувається постійний перегрів проводу, значить ізоляція швидше прийде в непридатність і може статися коротке замикання. Гума зсихається і лопається, папір і пряжа обвуглюються, пластмаса плавиться.

Перевантаження - це вже ток, який викликає дуже сильне нагрівання провідника. Відповідно, чим сильніше перевантаження, тим швидше вийде з ладу ізоляція і відбудеться коротке замикання.

5. Також причиною, по якій виникло короткое замикання, може стати несправний електроприлад: таку причину легше всього знайти і усунути.

Наслідки. Що стосується наслідків, то тут все більш зрозуміло:

 • Вихід з ладу електроприладу, в якому відбулося коротке замикання (можливо електроприлад вже не підлягатиме ремонту);
 • Ураження людини не тільки електрострумом, травми можуть викликати розплавлені бризки металу та ізоляції. Після затоплення мокрі стіни довго будуть бити струмом, тому потрібно знайти і усунути місце пробою обплетення;
 • Самим сумним наслідком короткого замикання є пожежа. Вона виникає, якщо автоматичний захист відсутній або вийшов з ладу. В такому випадку багаторазово збільшений струм викликає відкрите горіння проводки, що призводить до займання інших предметів.

Саме для захисту квартири і будинку від пожежі внаслідок короткого замикання, рекомендується установка сучасних автоматів подвійного захисту замість старих пробок. Такі автоматичні вимикачі надійні і спрацюють, якщо виникне коротке замикання, а також у випадку тривалих перевантажень (тепловий захист).

Що робити, якщо сталося замикання електропроводки:

 1. Якщо автомат не спрацював, то його необхідно відключити самостійно. У електрощитку може бути кілька автоматичних вимикачів, тому відключайте відразу все, якщо не знаєте, який за яку лінію відповідає.
 2. У разі виникнення загоряння його необхідно негайно загасити, скориставшись підручними засобами. У підсвідомості кожної людини закладено, що вогонь потрібно гасити водою.

Запам'ятайте раз і назавжди: гасити палаючу електропроводку або електроприлад водою небезпечно для життя! Вода відноситься до струмопровідних речовин, тому є великий ризик отримання електричного удару. Якщо все в порядку, то залишається тільки чекати електрика, який по приїзду відремонтує або замінить проводку.

Правила поводження під час пожежі при експлуатації електричних приладів

1) відімкни електроприлад, що загорівся,— вийми вилку з розетки, якщо ти упевнений, що провід і вилка не ушкоджені;

2) якщо небезпека такого ушкодження існує, відімкни живлення на щитку на сходовій площадці чи на рубильнику (вимикачеві) при вході до будинку (квартири). Гаси пожежу якнайшвидше, запобігаючи її поширенню;

3) на початковій стадії боротьби з пожежами, спричиненими дією електричного струму, можливе застосування вогнегасників промислового виробництва будь-якого типу — але тільки за умови, що всі електроприлади відімкнені від мережі й горить не електропроводка;

4) краї осередку пожежі засип піском, локалізуючи горіння, а потім покрий ним усю поверхню, що загорілася;

5) збий полум’я щіткою, шваброю чи мітлою, обмотаними вологою тканиною, запобігши тим самим поширенню вогню;

6) припини доступ повітря до палаючого предмета, накривши цупкою несинтетичною ковдрою чи одягом усю поверхню, що загорілася. При цьому важливо не викликати руху повітря, здатного підтримувати вогонь;

7) невеликий вогонь на підлозі загаси, затоптавши його ногами і не даючи перекинутися на штори і меблі;

8) зателефонувати за номером 101 до Служби порятунку.

Проблеми з електричною проводкою можна попередити:

 • Не перевантажуйте мережу одночасним включенням потужних електроприладів.
 • Оперативно викликайте майстра для ремонту розеток, що іскрять і вимикачів.
 • Не експлуатуйте несправні електроприлади, вчасно міняйте їх або ремонтуйте.
 • Встановіть пристрій захисного відключення і автоматичний вимикач. Під час аварійної ситуації вони відключають електроживлення, чим забезпечують захист від короткого замикання і перевантаження.
 • Не ремонтуйте проводку самостійно.
 • Два-три рази на рік викликайте майстрів для перевірки стану розеток, вимикачів, силових груп проводів.
 • Перед свердлінням отворів для полиць, навісних шаф або картин стіни потрібно перевіряти на наявність проводів. Це можна зробити, перевіривши схему розведення проводів або скориставшись металошукачем.
 • Довіряти монтаж і ремонт електропроводки досвідченим електромонтажникам, які не зашкодять кабелі і будуть працювати відповідно до нормативів.

 

Категорія: Пам*ятки для населення | Додав: Nataly (13.11.2018)
Переглядів: 8 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0