Головна » Статті » Пам*ятки для населення

НІКЧЕМНА ЙМОВІРНІСТЬ І РЕАЛЬНА НЕБЕЗПЕКА

Гроза - атмосферне явище, при якому в потужних купчасто-дощових хмарах і між хмарами і землею виникають сильні електричні розряди - блискавки, що супроводжуються громом. Як правило, при грозі випадають інтенсивні зливові опади, інколи град, і спостерігається посилення вітру, часто до шквалу.

Блискавка - гігантський електричний іскровий розряд в атмосфері, що виявляється зазвичай яскравим спалахом світла і супроводжуючим її громом.Яка ймовірність того, що людину вдарить блискавкою? Напевно цей ризик мінімальний, враховуючи ще й безліч інших небезпек, які «підстерігають» нас у навколишньому середовищі. Тим не менше, випадки загибелі людей від ударів блискавкою обчислюються сотнями.

Якщо ще й врахувати той факт, що на нашій планеті відбувається більше 100 ударів блискавки кожну секунду, то стає очевидним, що в грозову погоду, перебуваючи на відкритій місцевості, ризик бути ураженим струмом, таки існує. Кожній людині слід знати про елементарні правила, дотримуючись яких, ви зможете зберегти собі життя і здоров’я.

Якщо ви знаходитесь на відкритій місцевості в грозу, то зможете уберегти себе, слідуючи таким рекомендаціям:

Як відомо, гроза зазвичай б'є в найвищу точку на своїй дорозі. Самотня людина в полі - це і є та сама висока точка. Ще страшніше виявитися в грозу на самотньому пагорбі! Якщо Ви з якоїсь причини залишилися в полі наодинці з грозою, сховайтеся в будь-якому можливому поглибленні: канавці, улоговинці або найнижчому місці поля, присядьте і пригніть голову. Лежати на мокрій землі під час грози не рекомендується.

Хоча дуже хочеться, від грози не потрібно бігти. Чим ширше ваш крок, тим небезпечніше для вас удар блискавки.

Не лягайте. Якщо ви приймете горизонтальне положення, то тим самим значно збільшите площу зіткнення із землею. У такому випадку якщо блискавка вдарить неподалік від вас, то ви все одно ризикуєте отримати удар струмом.

Сядьте навпочіпки. Присядьте так, щоб ви були не найвищим об’єктом навколо. Намагайтеся присісти якомога нижче. При цьому стопи намагайтеся тримати разом, так щоб їх п’яти стикалися. Таким чином, струм буде входити в одну стопу, а виходити через іншу, не поширюючись по тілу.

Присядьте на носки. Присісти потрібно не на повну стопу, а лише на носки, щоб із землею контактувала мінімальна площа вашого тіла.

Закрийте руками вуха. Закривши вуха долонями, ви мінімізуйте дії звуку від грому.

Слідкуйте за своїм волоссям і шкірою. Якщо ви помітили, як волосся стає дибки, а по шкірі проходить легке поколювання, то це знак того, що поблизу від вас можливий удар блискавки. При виявленні таких ознак негайно присядьте на носки і закрийте вуха руками. Однак майте на увазі, що удар блискавки може статися і без зазначених ознак.

Вода - відмінний провідник струму. Удар блискавки поширюється довкола водоймища в радіусі 100 метрів. Інколи вона б'є в береги. Тому не те що купатися, а навіть відпочивати у води під час грози не рекомендується. Проте мокрий одяг на людині служить добру службу, і якщо блискавка його зачепить, у нього є більше шансів вижити.

Автомобіль замість клітки Фарадея

Якщо ви застали грозу в дорозі, то перше, що потрібно зробити, це зупинитися. Закрийте всі вікна машини і верх (якщо він відкидний), а також опустіть радіоантену. Всередині машини ви будете перебувати в повній безпеці. Вся справа в тому, що, незважаючи на той факт, що автомобіль покритий металом, проте, всередині цього транспортного засобу ви обійдете біду стороною. Тобто, автомобіль являє собою своєрідну клітку Фарадея — заземленого пристрою з добре проведеного током металу, який відмінно екранує електромагнітні поля.

Якщо ви знаходитесь на відкритому транспорті (наприклад, велосипед або мотоцикл), то під час грози відійдіть від нього мінімум на 30 метрів.

Синє небо і удар блискавки

Як це не дивно, але небезпека удару блискавки існує навіть при гарній погоді, коли світить сонце. Виявляється, удар блискавки може бути проведений в місце, що знаходиться в декількох (до 16) кілометрах від спалаху. Тому якщо ви чуєте грім (це значить, що десь блискавка вже вдарила, так як швидкість світла набагато перевищує швидкість звуку), то існує ймовірність повторних спалахів і ударів блискавки. Постарайтеся знайти притулок.

Найгірші місця для укриття при грозі

Якщо ви застали грозу, то, мабуть, одним з найгірших варіантів укриття буде дерево. Ні в якому разі не стійте під деревами. Часто дерева є найвищими об’єктами навколо, що робить їх відмінними мішенями для блискавок. Те ж саме стосується і стовпів.

Під час грози уникайте контактів з мобільними телефонами, електроприладами, проводами і предметами, здатними проводити струм.

Всі металеві деталі для блискавки привабливі. Годинник, ланцюжки і навіть розкрита над головою парасолька - потенційні жертви для наступного удару. Ми вже з'ясували, що під час грози безпечно трішки помокнути, так що не бійтеся, заховайте парасольку в сумку!

Якщо гроза застала в горах

Грозова погода в горах особливо небезпечна, оскільки в гірських умовах погода погіршується стрімко, і поява грози відбувається набагато швидше, ніж на рівнині. Перед плануванням походу в гори обов’язково ознайомтеся з детальним прогнозом погоди на час майбутньої подорожі. Якщо ви все ж застали грозу, то як можна швидше сховайтеся в найближчому притулку. Якщо притулку поруч немає, то дотримуйтесь вищезгаданих рекомендацій.

Матеріал підготувала методист обласного методичного кабінету Треніна А.С.

Категорія: Пам*ятки для населення | Додав: Nataly (20.04.2015)
Переглядів: 141 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0