Головна » Статті » Пам*ятки для населення

ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ ПОБУТОВИХ ТРАВМАХ

Побутові травми частіше всього бувають через необережне або неправильне поводження з найрізноманітнішими предметами побуту: ножами, електроприладами, побутовою хімією. І, звичайно, при виникненні травми головне - не панікувати, а грамотно надати першу допомогу.

Опіки.

Термічні опіки. Якщо ви обпеклися,то  потримайте в холодній воді ту частину де є опік не менше 10 хвилин, після чого обробіть будь-яким спеціальним засобом. Побережіть обпечене місце від додаткових ушкоджень: накладайте пов'язки тільки на шар мазі, не надягайте щільний і жорсткий одяг. Якщо опік глибокий чивеликий, або якщо обпечене місце набрякає, запалюється, гноїться, зверніться до лікаря. Не змащуйте опіки спиртом або жиром, не розкривайте бульбашки!

При хімічних опіках постраждале місце потрібно промити великою кількістю води, потім обробити проти опіковим засобом. Якщо хімічною речовиною обпечена гортань і стравохід, це може викликати набряк гортані, тому доставити потерпілого в лікарню потрібно якомога скоріше.

Порізи.

Обробіть поріз будь-яким антисептиком або просто промийте водою з милом, потім накладіть пов'язку або пластир. У разі венозної кровотечі (при глибоких ранах, коли кров тече сильно і погано зупиняється) необхідно накласти пов'язку, що давить, під яку на рану накладається тугий марлевий тампон. Після зупинки кровотечі легкі порізи можна лікувати спеціальними загоючими мазями, а з великими порізами краще звернутися до лікаря.

Укуси і подряпини тварин.

Перш за все, укуси небезпечні глибокими рваними ранами, які сильно болять і погано гояться. На зубах і пазурах тварин знаходиться величезна кількість хвороботворних бактерій, здатних викликати інфікування рани. Крім того, якщо Вас вкусила бродяча тварина, доведеться пройти курс профілактичних щеплень від сказу. Перша допомога при укусах така ж, як при порізах: обробити антисептиком, накласти пов'язку, звернутися до лікаря.

Отруєння чадним і побутовим газом.

Така ситуація може статися коли погано працює плита або газова колонка, в сільських будинках - при погано працюючій дерев’яній печі або плиті. Якщо витік побутового газу відразу відчувається по характерному запаху, то чадний газ запаху не має і накопичується в приміщенні непомітно. Симптоми: запаморочення, головний біль, порушення координації рухів, втрата свідомості. В таких випадках потерпілого потрібно якомога швидше забрати з небезпечної зони: винести на свіже повітря, провітрити приміщення. Якщо симптоми не проходять швидко, викликати швидку допомогу.

Удари і інші закриті травми.

До місця удару потрібно прикласти щось холодне, це зменшить набряк і зупинить внутрішній крововилив. Поспостерігайте за пошкодженим місцем: якщо протягом семи днів біль не вщухає, набряк не спадає, з'являється гній і підвищується температура тіла, потрібно звернутися до лікаря. Пам'ятайте, що навіть несильні з вигляду забої можуть маскувати переломи або тріщини в кістці, особливо у літніх людей.

Удари голови, навіть не надто сильні на перший погляд, вимагають обов'язкового спостереження в стаціонарі. Закриті черепно-мозкові травми не завжди виявляються відразу, часто наслідки дають про себе знати тільки через добу, коли постає питання вже не про лікування, а про порятунок життя.

Ураження електричним струмом.

Перш за все, приберіть джерело струму: відключіть прилад від мережі, відкиньте убік провід. Обережно, не попадіть під напругу самі! Якщо потерпілий при тяміпокладіть його в постіль, дайте заспокійливі ліки і обов'язково –солодкий напій. Якщо удар струмом викликав непритомність, потрібно терміново викликати швидку допомогу, а до її приїзду постаратися привести потерпілого до тями, відстежувати дихання і серцебиття.

Побутові травми небезпечні не тільки самі по собі, але ще й наслідками неправильно наданої першої допомоги. Пам'ятайте, що грамотні дії можуть врятувати життя близької людини.

Бережіть себе!

Матеріал підготувала методист обласного методичного кабінету Треніна А.С.

Категорія: Пам*ятки для населення | Додав: Nataly (02.12.2014)
Переглядів: 115 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0