Головна » Статті » Пам*ятки для населення

ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ УТОПЛЕННІ

Іноді довгоочікуваний відпочинок на воді може обернутися форс-мажорними обставинами. Мова йде про утоплення та необхідності надавати потерпілому першу допомогу. Якщо зробити це оперативно і грамотно, то людське життя можна врятувати.

Людина тоне: що з ним відбувається?

Коли людина з ряду причин починає тонути, то вода заповнює верхні дихальні шляхи і виштовхує з них повітря. Тому перше, що відбувається при утопленні, це ларингоспазм. Так іменують спазм зони голосових складок, який закриває шлях до трахеї і зупиняє дихання. Таке захлинання називають сухим.

Коли людина довго перебуває у воді, в його дихальні шляхи потрапляє багато води, то відбувається кисневе голодування, що, в свою чергу, виключає можливість дихання. Потерпілий просто «вдихає» воду, яка дуже скоро виявляється в його легенях. Відсутність першої медичної допомоги при утопленні може стати причиною загибелі потерпілого до того, як до місця події прибудуть рятувальники.

Різниця між морською і прісною водою

Безсумнівно, вона є, з якого боку не розглядати. Так, при попаданні в організм людини більше одного літра води відбувається порушення низки його функцій, що актуально незалежно від розглянутих варіантів води.

Якщо відбувається потрапляння в організм прісної води, то вона виявляється в крові. Це, в свою чергу, призводить до зміни її складу, що особливо відбивається на кількості білка і солі. В свою чергу, це призводить до тремтіння шлуночків серця, відбувається своєрідний «розрив» еритроцитів.

При попаданні морської води в легені, відбувається потрапляння плазми крові в легеневі альвеоли з наступним скупченням там. Згодом це призводить до набряку легенів.

Незалежно від того, яка вода виявилася в організмі людини, її наявність в ньому при подібних проявах вкрай негативно позначається на стані потерпілого і є небезпечним для його життя.

При сильному перегріві на сонці, переїданні, перевтомі від купання слід утриматися на деякий час. Справа в тому, що стрибок в холодну воду може привести до так званої рефлекторної зупинки серця, що може стати причиною раптової смерті.

Перша медична допомога при утопленні

Головним завданням при наданні першої допомоги є витягування потерпілого з води і виклик «швидкої допомоги». Послідовність дій при утопленні повинна зводитися до наступного, і вона полягає не лише в діях медичного характеру:

Викликати «швидку допомогу», побачивши потопаючу людину.

Оцінити власні можливості щодо того, чи вистачить власних сил на те, щоб дістатися до потерпілого, а також на те, чи вистачить їх для повернення з ним на берег. При сумнівах не слід робити спроб врятувати потопаючу людину, в іншому випадку може знадобитися порятунок для вас.

Порятунок потопаючого виключає ситуацію моментального стрибка в незнайому вам водойму. Ризикувати власним життям рятувальник не повинен. Заходьте у воду поступово. У разі виникнення такої ситуації на річці, спробуйте триматися за довгу гілку або за канат, інший кінець повинен утримуватися вашим помічником з берега. По можливості заздалегідь визначте, де саме краще витягнути на берег потерпілого.

При знаходженні потопаючого у свідомості, потрібно його заспокоїти, для чого тримайте певну дистанцію - людина, будучи охоплена панікою, може ненавмисно, підкоряючись інстинкту самозбереження, потягнути з собою на дно і того, хто намагається його врятувати.

Далі необхідно обхопити потопаючого так, щоб він при цьому не сковував ваших рухів і не чіплявся ногами і руками за вас. Для цього його потрібно підхопити під пахви, повернувши спиною до себе - так буде зручно плисти до берега. Єдине, про що потрібно подбати - це про положення голови постраждалого над поверхнею води.

У разі зупинки дихання потрібно вдихнути потерпілому повітря кілька разів, перебуваючи у воді (робиться це тільки якщо ви перебуваєте вже на невеликій глибині і є можливість встати - важлива кожна хвилина, тому чекати потрапляння на берег для цього не варто).

Огляньте потерпілого. Важливою дією є звільнення від води і твані з порожнини рота: в рот вводиться палець, попередньо обмотаний тканиною. При міцному стисканні рота потрібно його розтиснути, використовуючи твердий предмет.

Далі в рот вводиться палець, який бажано попередньо обмотати хусткою, і видаляється весь вміст. Потім потерпілого перевертають животом донизу і укладають на своє коліно. Голова людини при цьому повинна звисати до низу. Така маніпуляція дозволить видалити воду з дихальних шляхів натисканням на ребра і спину постраждалої людини. Це потрібно робити сильно і ритмічно.

Далі робиться штучне дихання. Для цього затискається ніс потерпілого, ви робите вдих і вдуваєте повітря в його рот. В даному випадку відбудеться наповнення грудної клітки повітрям, вже після цього потерпілий зможе видихнути.

Виконувати штучне дихання необхідно до 18 разів на хвилину або раз на кожні 4 секунди.

При відсутності серцевих скорочень дії штучного дихання необхідно комбінувати з непрямим масажем серця. Поверхня, на якій знаходиться постраждалий, повинна бути твердою, вам же потрібно зайняти позицію зліва від нього. Далі свої кисті рук потрібно укласти одна на одну в області серця потерпілого, виконуючи сильні натискання (50-60 натисків/хв.). При комбінованому підході в комплексі з штучним диханням виконується близько 5 натискань на область серця, потім - вдихання в легені повітря. Дії не припиняти до появи серцебиття і дихання.

Далі потерпілий потребує госпіталізації та медичної допомоги, так як, навіть якщо після реанімаційних заходів врятований відчуває себе добре, існує ризик ускладнень (повторна зупинка серця, набряк легенів, ниркова недостатність тощо).

Зігрійте хворого. Якщо є така можливість, укутайте його в ковдру, дайте солодкий гарячий чай.

 

Матеріал підготувала методист обласних та м. Ужгород курсів удосконалення керівних кадрів НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області Треніна Альона Сергіївна

Категорія: Пам*ятки для населення | Додав: Nataly (30.05.2018)
Переглядів: 38 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0