Головна » Статті » Пам*ятки для населення

ПІРОТЕХНІКА - ЦЕ НЕ ІГРАШКА, А ВИБУХОВА РЕЧОВИНА

Новий рік з дитинства є улюбленим святом чи не кожної людини на Землі. Всім відомо, що як зустрінеш Новий рік так його і проведеш, тому кожен намагається зустріти його весело і барвисто. Для цього багато хто використовує феєрверки, петарди та іншу піротехніку. У Новорічну ніч тут і там небо розфарбовується тисячами світних феєрверків. Але в погоні за спецефектами багато хто забуває про безпеку. А в руках невмілих, безвідповідальних і тремтячих (чи то від холоду, чи то від випитого спиртного), піротехніка, спочатку створена щоб дарувати людям радість, перетворюється на смертельно небезпечну річ.

ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ!

Всі види піротехніки призначені тільки для використання на вулиці. Піротехніка - це не іграшка, а вибухова речовина.

ВИБІР ПІРОТЕХНІЧНИХ ВИРОБІВ:

Навіть якщо ви геніальний хімік - не використовуйте саморобні піротехнічні вироби, не розбирайте і не переробляйте готові вироби!

Купуйте піротехнічні вироби тільки в спеціалізованих магазинах або секціях магазинів. Продаж феєрверків на вулицях, ринках, у переходах заборонено, тому що продаються в таких місцях вироби, швидше за все, низької якості, не відповідають вимогам безпеки і не мають сертифікатів якості. За рахунок цього вони дешевше, але і більш небезпечні в застосуванні.

Купуйте вироби тільки 1-3 класів небезпеки. Радіус небезпечної зони у них не перевищує 20 метрів і вказаний в інструкції. Вироби 4-5 класу (збірні феєрверки) можуть набувати тільки фірми, що є організаторами свят.

I клас - радіус небезпечної зони не більше 0,5 метрів,

II клас - радіус небезпечної зони не більше 5 метрів,

III клас - радіус небезпечної зони не більше 20 метрів,

IV клас –піротехнічний виріб технічного призначення, радіус небезпечної зони не більше 20 метрів,

V клас –піротехнічний виріб спеціального призначення, радіус небезпечної зони не більше 20 метрів.

При покупці перевірте наявність інструкції виразною українською мовою. Якщо ж інструкція на доступній китайській, де говориться: «Салюта китайські, праsнішна», то радимо Вам від такої покупки відмовитися.

Перевірте наявність сертифіката відповідності та чи не минув термін придатності.

Не полінуйтеся проконсультуватися у продавця як використовувати покупку.

Феєрверки повинні бути із захисними ковпачками, які закривають фітіль від випадкового загоряння, із наконечниками, щоб надійно закріпити їх в землі або снігу перед запуском.

Вибираючи піротехнічні вироби, зверніть увагу на їх зовнішній вигляд. Не можна купувати вироби сумнівного вигляду, що мають дефекти: зім'яті, підмочені, з тріщинами та іншими пошкодженнями корпусу або фітілю.

Купуючи піротехнічні вироби, Ви повинні пам'ятати, що до них входять горючі речовини і порох, які є вогненебезпечні. При необережному поводженні з ними або неправильному зберіганні, вони легко можуть зайнятися і призвести до пожежі або нанести травму.

Приступаючи до роботи з будь-якими піротехнічними виробами, першим ділом потрібно ознайомитися з їхніми інструкціями і звернути особливу увагу на зазначені зони безпеки.

ОСНОВНІ ОЗНАКИ ФАЛЬСИФІКАЦІЇ ПІРОТЕХНІКИ:

 • На упаковці відсутні: найменування, попередження про небезпеку і інформація про розміри небезпечної зони навколо працюючого виробу, термін придатності, умови зберігання та способи утилізації, реквізити виробника.
 • Назва або виробник, зазначені на виробі і в сертифікаті не збігаються.
 • Копія сертифіката не завірена підписом і оригінальною печаткою органу, що видав сертифікат, або нотаріусом або власником сертифікату.
 • У графі сертифіката «додаткова інформація» немає класу небезпеки.
 • Код органу по сертифікації знаку відповідності на виробі не збігається з кодом в номері сертифіката.

ЗБЕРІГАННЯ ПІРОТЕХНІКИ:

 • Зберігайте піротехніку якнайдалі від джерел вогню, ні в якому разі не на кухні! Не зберігайте піротехнічні вироби біля батарей опалення. Поступово нагріваючись, петарди можуть спрацювати мимовільно.
 • Не зберігайте піротехніку у вологих приміщеннях (ванни, туалети). Якщо пристрої, начинені порохом, спочатку відволожаться, а потім підсохнуть, то в кращому випадку феєрверк не спрацює, в гіршому - вистрілить із затримкою в самий невідповідний момент.
 • Не складайте піротехніку поруч з аерозолями: лаками для волосся, дезодорантами, балончиками з газом для запальничок. Ці речі є швидко займистими, і наслідки можуть бути дуже небезпечними.
 • Щодо безпечних місць зберігання - засклений сухий балкон, але за умови, що поблизу не буде електричних плиток, несправної проводки та балонів з газом.
 • Оптимальним буде придбання піротехнічних виробів напередодні свят та їх повне використання протягом 1-2 днів.

ОСНОВНІ ПРАВИЛА ЗАПУСКУ РІЗНИХ ВИДІВ ПІРОТЕХНІЧНИХ ВИРОБІВ:

 1. Обов'язково ознайомтеся з інструкцією по використанню виробу: що запалювати і куди направляти - це потрібно знати заздалегідь, а не з'ясовувати методом проб і помилок.
 2. Майданчик для феєрверку потрібно вибрати заздалегідь. Він повинен бути розташований на відстані не менше 25 метрів (див. Радіус небезпечної зони на упаковці) від житлових будинків, над нним не повинно бути дерев, ліній електропередачі та інших перешкод, потрапивши в які феєрверк може змінити напрямок. У місці, де будуть запускатися феєрверки, не повинно бути легкозаймистих предметів (опалого листя, хвої, паперу і т.п.). На жаль, не рідкість, коли феєрверки залітають на балкони і в квартири, пробивши шибки і стають причиною пожежі. Погодьтеся, пожежа в квартирі - не кращий подарунок до Нового року. Пожалійте своїх сусідів.
 3. Не можна запускати феєрверки з вікна або балкона, а також використовувати піротехніку в закритих приміщеннях, квартирах, офісах.
 4. Завжди майте при собі ємність з водою або вогнегасник, щоб бути готовим погасити будь-які несподівані джерела вогню або тліючі залишки феєрверку.
 5. Запускати піротехніку може тільки доросла, досвідчена і головне твереза людина.
 6. Заздалегідь продумайте, де будуть перебувати глядачі. Їм потрібно забезпечити хороший огляд і безпеку, а для цього розмістіть їх на відстані 35- 50 метрів від пускового майданчика феєрверку, обов'язково з навітряної сторони, щоб вітер не зносив на них дим і незгорілі частини виробів. Стояти подальше, не тільки безпечніше, але й зручніше спостерігати за феєрверком. Дітей потрібно тримати за руку.
 7. Не можна застосовувати піротехніку при вітрі більше 5 м/с, особливо якщо це літаючі «бджоли», «метелики», «парашутики».
 8. Не можна використовувати вироби, термін придатності яких вийшов, з видимими ушкодженнями.
 9. Надійно встановіть виріб на грунт - він не повинен хитатися. Якщо встановлюєте на сніг, злегка присипте по краях. Ракета повинна летіти вертикально. Інакше снаряд може залетіти в кватиру або потрапити в людину.
 10. Перед тим як підпалити фітіль, необхідно точно знати, де у виробу верх і звідки будуть вилітати палаючі елементи. Навіть жартома не спрямовуйте феєрверки у бік глядачів.
 11. Під час запуску ніколи не нахиляйтеся над коробкою, жоден  підпалений виріб, крім бенгальських вогнів, не можна тримати в руках (підпал фітілю здійснюйте на відстані витягнутої руки).
 12. Після підпалу фітілю вийдіть за радіус небезпечної зони. Для 1-го класу це півметра, для 2-го - 5 метрів, для третіх - 20 метрів. Не підходьте до виробів протягом 2 хвилин після їх задіяння.
 13. Якщо піротехніка не спрацювала, підпалювати її повторно забороняється. Зачекайте 10 хвилин. Одна людина (а не вся компанія) повинна обережно підійти до феєрверку і (якщо там нічого не тліє), не нахиляючись над ним, перекласти у відро з водою на кілька годин.
 14. При невмілому поводженні небезпечними можуть виявитися навіть бенгальські вогні. Прогорівши, магнієвий склад, яким покрита паличка, зберігає дуже високу температуру.
 15. Він може не тільки зашкодити, а й запалити меблі. А тим більше - паперові серветки. Щоб остудити використаний бенгальський вогонь - опустіть його в стакан або тарілку з водою.
 16. Не допускайте дітей молодше 16 років до самостійного запуску ракет і петард.
 17. Утилізувати використану піротехніку необхідно з побутовими відходами після витримки у воді протягом 24 годин.

Матеріал підготувала методист обласного методичного кабінету Треніна А.С.

 

Категорія: Пам*ятки для населення | Додав: Nataly (15.12.2015)
Переглядів: 214 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0