Головна » Статті » Пам*ятки для населення

ПОДОЛАННЯ СТРАХУ І СТРЕСОВОГО СТАНУ ПРИ АВТОНОМНІЙ СИТУАЦІЇ

Автономне існування в природі, з яких би причин воно не відбулося, серйозно впливає на людину. Так, задоволення навіть самих звичайних потреб у незаселеній місцевості, наприклад, в їжі і воді, часом перетворюється на нерозв'язну проблему. Життя людини при цьому залежить не тільки від освіти, професійних навичок, матеріального достатку, а частіше від іншого - наявності або відсутності водойм, їстівних рослин, тварин, а так само від температури повітря, сонячної радіації і сили вітру. Але головне - багато що залежить від того, як людина сприймає цю ситуацію і наскільки вона підготовлена до зустрічі з нею, витривала і вміла.

Головне завдання людини в автономній ситуації - вижити. Слово «вижити» завжди вживалося в цілком конкретному значенні - «залишитися в живих, вціліти, уберегтися від загибелі». Під виживанням розуміють активні, розумні дії, спрямовані на збереження життя, здоров'я і працездатності в умовах автономного існування.

Положення людини, яка опинилася наодинці з природою, складне ще й тому, що найчастіше ситуація автономії виникає несподівано. До найбільш типових причин її появи відносяться: втрата орієнтування, відставання від групи, аварія транспортних засобів.

Будь-яка вимушена автономія відразу ж ставить перед людиною завдання, від вирішення яких залежить її безпека і порятунок:

• подолання страху і можливого стресового стану;

• надання допомоги і самодопомоги у випадку травми або поранення;

• порятунок майна і запасів продовольства;

• встановлення зв'язку або подача сигналів лиха;

• побудова тимчасового укриття;

• видобуток води і їжі;

• орієнтування в просторі та часі для визначення маршруту виходу до людей.

Перша реакція кожного, хто потрапив у небезпечну ситуацію, - страх.

Страх - це емоційна реакція на небезпеку, яка може супроводжуватися такими фізичними відчуттями, як тремтіння, прискорене дихання, сильне серцебиття. Ці відчуття можуть бути настільки інтенсивними, що раптовий сильний страх може привести до смерті.

Це природна реакція, і вона властива кожній нормальній людині. Саме страх за своє життя викликає бажання діяти в ім'я власного порятунку. Якщо людина знає, як повинна діяти, страх загострює реакцію, активізує мислення. Але якщо вона не представляє, що потрібно зробити, відчуває біль чи слабкість від втрати крові, тоді страх може призвести до стресу - надмірно сильній напрузі, гальмуванню думок і дії. Чи можливо вийти з такого стану? Можливо, при чому в залежності від підготовленості людини слід вибрати різні шляхи і способи з запропонованих нижче.

Психотерапія.  Якщо людина знайома з методикою аутотренінгу, то вона зможе в лічені хвилини розслабитися, заспокоїтися, неупереджено проаналізувати ситуацію. Якщо ж ні, то думки про що-небудь інше допоможуть людині розслабитися і відволіктися.

Хороший ефект дають і дихальні вправи. Потрібно зробити кілька глибоких вдихів. Дихання животом - ось так це називають. Коли людина відчуває страх або стрес, його пульс прискорюється і він починає дуже часто дихати. Змусити себе дихати повільно - означає переконати організм, що стрес проходить, не залежно від того, пройшов він чи ні. Як правильно дихати? Животом, відчуваючи, як він випинається при вдиху і спадає при видиху.

Аналіз ситуації і вироблення плану дій. Людина не може діяти успішно, якщо в неї немає чіткої цілі і плану по її досягненню. Іноді здається, що професійні рятувальники, льотчики, військові в складних ситуаціях діють, не задумуючись. Але це не так: просто в них є готовий, найчастіше вже перевірений план, а то й кілька варіантів.

Спочатку людині може здатися, що вона  нічого не знає і нічого не може. Але варто тільки розділити ситуацію і задачі на складові частини, як виявиться, що багато чого йому під силу.

Мобілізація свідомості і волі на активні дії. Найвірнішим способом для подолання страху і розгубленості є організація планомірних дій по забезпеченню виживання. Для цього людині необхідно задати собі чітку установку діяти в можливій екстремальній ситуації.

Отже, підіб'ємо підсумки. Якщо зненацька виникла складна ситуація в польових умовах, то людині необхідно:

• заспокоїтися й обміркувати сформовану обстановку;

• оцінити власний стан (загальне самопочуття, ступінь втоми, спрага, голод), якщо це необхідно, надати собі чи товаришу невідкладну допомогу;

• оглянути наявне в розпорядженні спорядження (аптечка, компас, одяг, продукти харчування), вжити заходів до його порятунку, якщо це необхідно;

• визначити, чи безпечно місцезнаходження (відсутність можливості каменепадів, лавин, зсувів, затоплення, поразка блискавкою, наявність укриття, дров, води);

• спланувати свої подальші дії і вирішити: чи готуватися до нічлігу, чи намітити маршрут виходу до населеної місцевості;

• почати діяти за планом;

• спробувати подати сигнали лиха.

ПАМ'ЯТАЙ: обов'язковими умовами благополучного подолання всіх труднощів при автономній ситуації є прояв волі, наполегливість, грамотні дії. Паніка і страх різко знижують твої шанси на порятунок.

Матеріал підготовлено: Федор О.Т., завідувач обласним методичним кабінетом Центру

 

Категорія: Пам*ятки для населення | Додав: Nataly (19.06.2015)
Переглядів: 87 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0