Головна » Статті » Пам*ятки для населення

ПОЛІОМІЄЛІТ - ЩО ПРО НЬОГО МАЄ ЗНАТИ КОЖЕН!

Останнім часом багато говорять про поліомієліт. Хвороба дійсно страшна. Високу смертність і величезний відсоток інвалідності дає поліомієліт. 

Поліомієліт має й іншу назву – дитячий спинний параліч. Перше – поліомієліт, для тих, хто не знає, це - вірус. Тобто ліками, сиропами і примочками його не вилікувати – лише щепленням. Друге – це серйозне і страшне захворювання без перебільшення - ушкоджує нервову систему, паралізує кінцівки і, найстрашніше, що, в більшості випадків, діє саме на діток до 10 років.

Він дуже стійкий. У воді може зберігатися до 100 днів, у фекаліях - до півроку. Його не вбивають ні заморожування, ні висушування, ні вплив соляної кислоти шлункового соку. Він не чутливий ні до антибіотиків, ні до яких-небудь хіміопрепаратів. Однак у зовнішньому середовищі його можуть вбивати концентровані дезінфікуючі засоби, наприклад звичайна хлорка. Високі температури і сонячне світло він переносить погано, при кип'ятінні гине. 

Як передається це страшне захворювання?

Найпростішим і найпоширенішим способом – повітряно-крапельним шляхом. Його благополучно розносять різноманітні комахи, крім того, воно потрапляє до людини через немиті продукти харчування або брудні руки. 

Інфекція потрапляє в організм через ротову порожнину. Вона обґрунтовується в кишечнику, де успішно процвітає і розмножується. Вірус уражає рухові нервові клітини, а також сіру оболонку спинного мозку. У результаті цілі групи м'язів атрофуються. Нервові клітини гинуть, а хвора дитина стає важким інвалідом. 

Ознаки поліомієліту.

Протягом перших 5-12 днів протікає прихований період (від зараження до перших проявів). Іноді він триває до 1 місяця. 

При нетипових формах симптоми схожі на «кишковий грип». Підвищується температура, з'являються нежить, біль у горлі, кашель, нудота, рідкий стілець, іноді блювота.  Батьки помилково не звертаються до лікаря, так як через кілька днів усі симптоми зникають, і малюк виглядає здоровим.

Щоб вчасно запідозрити поліомієліт, батькам треба звертати особливу увагу на поведінку дитини. Насторожувати має те, що він незвично тихий і загальмований. Мляво реагує на звернені до нього слова і весь час ніби дрімає. Це симптоми основної стадії, якщо була проведена вакцинація, то захворювання не перейде в наступну стадію, яка вже називається паралітичною.

Як ця інфекція передається, повинні знати і дорослі, і діти. До речі, запідозривши наявність збудника в організмі, потрібно негайно звертатися до лікарні за кваліфікованою допомогою. 

Внаслідок епідеміологічної активності (високого ступеня заразності) людина, яка заражена вірусом поліомієліту, в обов'язковому порядку підлягає терміновій госпіталізації. Проводять лікування в інфекційних стаціонарах.

Кращою профілактикою поліомієліту є суворе дотримання гігієни (старанне миття продуктів харчування і рук). Не можна купатися в брудних водоймах, оскільки вірус може потрапити в організм разом з проковтнутою водою. В нашій країні проводиться обов'язкова вакцинація від поліомієліту, гарантує довічний імунітет. Перше щеплення роблять дитині в три місяці, другу - у 4,5 місяця, третій - в 6 місяців. Повторну вакцинацію проводять у 18, 20 місяців і 14 років.

Ризик спалаху хвороби зростає у періоди соціальних негараздів та військових дій - через проблеми з дотримання гігієнічних норм та недостатню увагу до щеплень. Ліквідація поліомієліту – це наше спільне майбутнє. Увесь світ працює над тим, щоб викорінити цю хворобу. Україна приєдналася до Європейської та Всесвітньої Ініціатив щодо ліквідації поліомієліту – всесвітньої кампанії, завдяки якій з 1988 року вдалося знизити кількість випадків захворювання більш ніж на 99%. Але поки вірус поліомієліту існує хоча б в одній точці світу, заразитися ним ризикують усі, хто не отримав усіх щеплень, незалежно від свого географічного розташування. Інфіковані вірусом люди подорожують і контактують з іншими - і поліомієліт знову розповсюджується серед не вакцинованого населення планети.

Матеріал підготувала методист обласного методичного кабінету НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області Треніна А.С.

Категорія: Пам*ятки для населення | Додав: Nataly (09.02.2016)
Переглядів: 118 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0