Головна » Статті » Пам*ятки для населення

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ НАСЕЛЕННЯ ПРИ СЕЛЕВИХ ПОТОКАХ І ЗСУВАХ

Селеві потоки - це потоки з гір суміші води, піску, глини, щебеню, уламків каміння і навіть валунів. Зсуви відбуваються в результаті порушення умов рівноваги схилів, найчастіше по берегах річок і водойм; основною причиною їх виникнення є насичення підземними водами глинистих порід до пластичного і текучого станів, у результаті чого і відбувається сповзання по схилу величезних мас ґрунту з усіма будівлями і спорудами.

Велике значення на поведінку і дії населення при селевих потоках і зсувах надає організація своєчасного виявлення та обліку ознак цих стихійних лих і організація оповіщення  (попередження) про лихо.

У небезпечних районах ознаками можливого виникнення селевих потоків є надмірні (зливові) атмосферні опади (селеві потоки в результаті зливових опадів звичайно формуються після посухи), швидке танення снігів і льодовиків вгору, переповнення гірських озер і водойм, порушення в природному стоці вод гірських річок і струмків зі зміною русел і утворенням загат. Непрямими ознаками можливого селю є підвищена ерозія ґрунтів, знищення трав'яного покриву і лісонасаджень на схилах гір.

У більшості випадків населення про небезпеку селевого потоку може бути попереджено всього лише за десятки хвилин і рідше за одну-дві години і більше. Наближення такого потоку можна чути по характерному звуку. Валуни та уламки каміння, що падає, ґрунт, вода створюють такий гуркіт, що нагадують  наближення швидкісного потягу.

Найбільш ефективним способом боротьби з селевими потоками є завчасне здійснення комплексу організаційно-господарських, агротехнічних, лісомеліоративних і гідротехнічних заходів.

Населення селенебезпечних районів зобов'язане суворо виконувати рекомендації по вирубці лісонасаджень, ведення землеробства, по випасу худоби. 

При загрозі селю на шляху його руху до населених пунктів зміцнюються греблі, споруджуються насипи і тимчасові підпірні стінки, влаштовуються селеві пастки, відвідні канави і т. д.

Зсуви, як і селеві потоки, найчастіше викликаються сильними дощами та ерозією ґрунту. Вони викликаються також недостатньо продуманою діяльністю людей, в результаті якої змінюються умови стійкості грунту (знищення лісових масивів та викорчування навіть окремих дерев, надмірне використання зрошувальних систем, ведення гірських і земляних робіт там, де геологічну будову землі вивчено з недостатньо та ін.).

Первинною ознакою що почалися зсувних переміщень є поява тріщин на будівлях, розривів на дорогах, берегових укріплених і набережних тощо.

При загрозі селевого потоку або зсуву та при наявності часу населення з небезпечних районів евакуюється в безпечні зони; евакуація проводиться як пішим порядком, так і з використанням транспорту. Разом з людьми евакуюються і матеріальні цінності, проводиться відгін сільськогосподарських тварин, у разі оповіщення населення про наближення селевого потоку або про початок зсуву, а також з проявом перших ознак їх появи потрібно якомога швидше залишити приміщення, попередити про небезпеку оточуючих і вийти в безпечне місце. Залишаючи приміщення, слід загасити печі, перекрити газові крани, вимкнути світло і електроприлади. Це допоможе запобігти виникненню пожеж.

Селеві потоки і зсуви представляють серйозну небезпеку при їх раптовій появі. У цьому випадку найстрашніше паніка.

У разі захоплення кого-небудь потоком селю потрібно надати потерпілому допомогу всіма наявними засобами. Такими засобами можуть бути держаки або канати, що подаються потерпілому. Виводити потерпілого з потоку потрібно по напряму ходу зсуву з поступовим наближенням до його краю.

При зсувах можливо завалювання людей ґрунтом, нанесення їм ударів і травм падаючими предметами, будівельними конструкціями, деревами. У цих випадку необхідно викликати швидку допомогу.

Категорія: Пам*ятки для населення | Додав: Nataly (10.11.2016)
Переглядів: 177 | Рейтинг: 4.0/1
Всього коментарів: 0