Головна » Статті » Пам*ятки для населення

ПРО БЕЗПЕКУ ПРИ ВИРОБНИЦТВІ ЗЕМЛЯНИХ РОБІТ

При виробництві будівельних робіт значна частка нещасних випадків припадає на земляні роботи.

Основні причини травматизму:

 • відсутність або недостатнє кріплення ґрунту;
 • перевищення критичної висоти розробки ґрунту без кріплення;
 • порушення правил розбирання кріплень;
 • скочування по схилу ґрунту або каменів на працюючих в котловані;
 • недотримання безпечних способів вантаження ґрунту в транспортні засоби.

Щоб цього не сталося необхідно дотримуватися елементарних правил безпеки при виробництві земляних робіт. А саме:

1. Розробка ґрунту в безпосередній близькості до фундаментів будівлі або іншої споруди повинна здійснюватися невеликими (протяжністю не більше 1,5 м) ділянками. При цьому в разі виїмки ґрунту на глибину, більшу глибини закладення фундаменту, повинні бути вжиті заходи по зміцненню фундаменту і основи під ним.

2. Розробка виїмок повинна проводитися з залишенням укосів, відповідних до кута природного укосу даного ґрунту, а при вертикальних стінах - з постановкою належних кріплень.

3. При розбиранні кріплень видалення розпірок повинно проводитися поступово, зі зняттям по одній дошці і перестановкою розпірок.

4. Через траншеї повинні влаштовуватися міцні містки шириною не менше 0,7 м з огорожею перилами висотою не менше 1 м з обшивкою бортів по низу дошкою шириною не менше 18 см.

5. При розробці виїмки, вздовж неї необхідно залишити смугу (берму) шириною не менше 0,5 м, яку забороняється завантажувати землею або матеріалами.

6. При роботі екскаватори, бурильні і палебійні установки повинні встановлюватися на сплановану площадку і закріплюватися інвентарними (переносними) упорами. Грунт, витягнутий з котловану або траншеї, слід розміщувати на відстані не менше 0,5 м від бровки виїмки. При роботі екскаватора забороняється проведення будь-яких інших робіт з боку забою і знаходження людей в радіусі дії екскаватора плюс 5 м.

8. При завантаженні автомобілів ґрунтом за допомогою екскаваторів і кранів, водію забороняється перебувати в кабіні автомашини, якщо вона не обладнана захисним козирком.

9. Виробництво земляних робіт в зоні підземних комунікацій (електрокабелів, газопроводів та ін.) допускається тільки за письмовим дозволом організації, відповідальної за експлуатацію цих комунікацій. До вирішення повинен бути прикладений план (схема) з зазначенням розташування і глибини закладення комунікацій. До початку робіт необхідно встановити знаки, що вказують місця розташування підземних комунікацій. Земляні роботи в зоні дії підземних комунікацій повинні проводитися під наглядом майстра, а в охоронній зоні електричних кабелів, що перебувають під напругою, крім того, і під наглядом працівників електрогосподарства.

10. Розробка котлованів і траншей способом природного заморожування без пристрою укріплення допускається на глибину до 4 м, якщо швидкість і глибина промерзання забезпечують безпеку робіт. Розробку сухих піщаних ґрунтів  слід проводити незалежно від їх промерзання з установкою кріплень або з влаштуванням укосів. При розробці ґрунту в зимових умовах, необхідно проводити прогрів ґрунту. На ділянці, що прогрівається, встановлюються огорожі та попереджувальні знаки.

Попередження

 • Траншею слід обнести парканом, огорожею або позначити іншими засобами оповіщення, щоб у неї не впав випадковий перехожий.
 • Не наближайтеся до країв траншеї на важкій техніці.
 • Нікому не дозволяйте спускатися у виїмку, яка може обвалитися.
 • У разі роботи поряд з будівлями не можна допускати підкопу фундаментів.
 • Забезпечте безпечний спуск і вихід з траншеї. Для цього можна використовувати сходи або зробити похилий схил.
 • Перед початком робіт завжди дізнавайтеся наявність на ділянці підземних комунікацій.

Якщо роботи виконуються поряд із залізницею або історичною пам'яткою, то необхідно отримати спеціальний дозвіл.

Федор О.Т., завідувач обласним методичним кабінетом НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області 

Категорія: Пам*ятки для населення | Додав: Nataly (20.04.2016)
Переглядів: 72 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0