Головна » Статті » Пам*ятки для населення

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВИ РОЗБИЛИ ГРАДУСНИК?

Ртуть небезпечна. Це аксіома. Потрапити в організм вона може двома шляхами: через стравохід або дихальні шляхи. З’їсти ртутну кульку ви навряд чи зможете (виняток – ви маленька дитина, але у цьому випадку потрібно викликати блювоту і терміново телефонувати до швидкої), а ось вдихнути пари ртуті при наявності розбитого градусника – запросто. Результат – ртутне отруєння, яке довгий час може протікати без будь-яких загальних симптомів. Роздратованість, нудота, схуднення. З ким не буває! Однак отрута повільно, але вірно прокрадуться до життєво важливих органів нашого організму – центральної нервової системи і ниркам.

Що потрібно робити?

 1. Перед тим як зібрати ртуть, необхідно одягти гумові рукавиці: речовина не повинна доторкатись до оголених частин шкіри.
 2. Огородіть місце аварії. Ртуть може прилипнути до поверхні і бути легко рознесена  на підошвах по іншим ділянкам приміщення.
 3. Максимально ретельно зберіть ртуть і всі частини градусника, який розбився у скляну банку з холодною водою, щільно закрийте кришкою, яка закручується. Вода необхідна для того, аби ртуть не випаровувалась. Банку тримайте далеко від приборів, які нагріваються.
 4.  Дрібні кульки можна зібрати за допомогою шприцу, гумової груші, двох листів паперу, лейкопластиру, скотчу або мокрої газети.
 5. Відкрийте вікна і провітріть приміщення. Якщо і залишились які-небудь випаровування, нехай вони вивітрюються у вікно.
 6. Місце, де було розбито градусник, обробіть розчином хлорного вапна. Це окислить ртуть, що перетворить її до не летючого стану.  Якщо ні того, ні іншого вдома немає, можна приготувати гарячий мильно-содовій розчин: 30 г. соди, 40 г. тертого мила на 1 л. води.

Що  робити заборонено

 1. Неможна викидувати пошкоджений термометр до смітника.  Випаровування 2 г. ртуті можуть забруднити 6 тисяч кубометрів повітря.
 2. Неможна підмітати ртуть віником: це призведе то того, що ядовиті кульки  ртуті перетворяться на дрібний ртутний пил.
 3. Неможна збирати ртуть за допомогою пилососа: повітря облегшує випаровування рідкого металу. До того ж пилосос після цього прийдеться відразу ж викинути.
 4. Ні в якому разі неможна створювати протяг до того як ви зібрали ртуть, інакше блискучі кульки розлетяться по всій кімнаті.
 5. Не можна прати одяг і взуття, яке контактувало із ртуттю, у пральній машині. По можливості – цей одяг краще викинути.
 6. Не можна спускати ртуть у каналізацію. Вона має властивість осідати у каналізаційних трубах. До речі, вилучити ртуть із каналізації – неймовірно складно.

Матеріал підготувала методист обласних та м. Ужгород курсів Просяник Н.С.

Категорія: Пам*ятки для населення | Додав: Nataly (12.03.2015)
Переглядів: 79 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0