Головна » Статті » Пам*ятки для населення

ЩО РОБИТИ ПРИ ОТРУЄННІ ПАРАМИ ФАРБИ АБО БЕНЗИНУ

Отруєння - це хворобливий стан, що виникає при потраплянні в організм отруйних речовин. Токсичні речовини потрапляють в організм через травну систему, шкіру, а також дихальні шляхи. 

Від отруєнь різного роду не застрахований жоден чоловік. Адже хтось робить ремонт, або ремонт проводять у когось в під'їзді. Інші працюють на заправці, треті використовують лікарські препарати понад міру. У кожному разі отруєння - явище не найприємніше. Полегшити стан постраждалої людини можна, надавши йому першу допомогу. Однак саме з цим пунктом найчастіше і з'являються проблеми. Ситуація ця досить неприємна, і тому варто заздалегідь вивчити всі ризики, щоб мати можливість їх мінімізувати.

Особливо небезпечними вважаються два види отруєнь: фарбою і бензином. В результаті і того, і іншого в організм потрапляють дуже отруйні токсини, які при ненаданні або несвоєчасному наданні першої допомоги потерпілому можуть призвести до виникнення у нього важких наслідків - розладів психіки, проблем з шлунково-кишковим трактом, а також часом призводять       і до летального   результату.

Перша допомога при отруєнні парами бензину

В деякі сорти бензину в якості антидетонатора додається етилова рідина, що містить значну кількість вельми отруйного тетраетилсвинцю. Етилований бензин дуже небезпечний для здоров'я та життя.

Бензин і його пари швидко всмоктуються в легені і шлунково-кишковий тракт. Виводяться переважно через дихальні шляхи, частково із сечею. Отруєння розвиваються при попаданні всередину, на шкіру, при інгаляції парів. Тетраетилсвинець надає психотропну і нейротропну дію, обумовлене збудженням центральної нервової системи. Отруйні компоненти бензину депонуються в головному і спинному мозку.

При випаровуванні парів бензину з'являється їдкий задушливий запах, який просочує буквально все навколо - від волосся до одягу. При вдиханні парів бензину виникають запаморочення, головний біль, відчуття сп'яніння, збудження, нудота, блювання. У важких випадках – порушення дихання, втрата свідомості, судоми, виразний запах бензину з рота, що дозволяє швидко поставити діагноз.

При заковтуванні бензину з'являються болі в животі, блювота, порушення сну, галюцинації, пітливість, слинотеча. У важких випадках виникають симптоми гострого психозу, подібні з станом вираженого сп'яніння. Бензин і його пари надають токсичну дію на нирки, приводячи до розвитку ниркової недостатності. Крім того, бензин порушує процес утворення червоних кров'яних тілець.

Одним з яскравих симптомів отруєння організму парами бензину стає поява галюцинацій. Також можуть відзначатися непритомність, судоми і підвищення температури тіла.

Основна небезпека регулярного вдихання парів бензину полягає в тому, що організм досить швидко до них звикає. В результаті людині потрібна все більша доза отруйної повітря. Як наслідок, розвиваються різні захворювання нервової системи, викликані ураженням головного мозку токсинами, і людина стає інвалідом.

Перша допомога при отруєнні бензином і його парами: потерпілого необхідно швидко видалити з приміщення, насиченого парами бензину. При попаданні бензину усередину роблять промивання шлунка, краще 2%-ним розчином питної соди. При вдиханні парів – забезпечити приплив свіжого повітря, бажано дати потерпілому кисневу подушку. При цьому пам'ятайте, що потерпілий потребує тепла. А це означає, що його потрібно вкрити ковдрою. Додайте до цього рясне тепле пиття. Нехай це буде звичайна тепла вода. Температура її не повинна перевищувати або бути нижче температури тіла, завдяки цьому вона буде всмоктуватися в організм швидше. Води потрібно якомога більше, адже саме рідина сприяє більш швидкому виведенню токсинів.

При легкому отруєнні бензином і його парами потерпілий не потребує спеціалізованої медичної допомоги; в більш важких випадках, надавши першу долікарську допомогу, треба відправити хворого в лікувальний заклад. Якщо хворий непритомний і у нього ослаблене дихання, слід робити штучне дихання.

Перша допомога при отруєнні парами фарби

Отруєння парами фарби, як правило, відбувається при тривалих малярних роботах в приміщенні, яке не провітрюється без засобів індивідуального захисту. При цьому в дихальний тракт потрапляють шкідливі пари розчинників: ацетону, сольвента, чотирихлористого вуглецю та інших речовин. Вони всмоктуються в кров і вражають легені, мозок і печінку.

Важливо вчасно визначити, що сталася інтоксикація організму. Ознаками цього є: печіння, почервоніння і сухість очей, кашель, задишка, набряк носоглотки, нудота, блювання, печінкові болі, сильний головний біль, блідість, запаморочення, дезорієнтація, слабкість, втрата свідомості. Крім цих симптомів, можуть спостерігатися специфічні, залежно від отруйної речовини, що впливало на організм. Може бути присутнім стан ейфорії і сплутаність свідомості, як при алкогольному сп'янінні.

У професійних малярів може відзначатися хронічне отруєння парами фарби. Адже до складу фарби входить розчинник, який при тривалому впливі на організм надає дуже негативний вплив на все тіло в цілому. В даному випадку погіршення здоров'я відбувається повільніше. Воно характеризується загальною слабкістю і втомою, навіть незважаючи на достатню кількість відпочинку. Також постраждалим важче і складніше стає переносити фізичні навантаження. З'являється відчуття депресії.

Перша допомога в ситуації різкого отруєння фарбою мало чим відрізняється від тієї, що надають при отруєнні бензином.

Якщо ви помітили ознаки отруєння парами фарб, слід терміново надати допомогу потерпілому. У першу чергу важливо вивести людину із закритого приміщення на свіже повітря. В крайньому випадку, хоча б відкрити вікна і двері, щоб провітрити кімнату.

Необхідно також зняти з потерпілого верхній одяг. Це важливо, оскільки тканина може абсорбувати отруйні речовини. Після того як людина позбавиться від верхнього одягу, його слід накрити теплою ковдрою.

Рекомендується вмитися чистою проточною водою, промити очі і відкриті ділянки тіла.

Якщо потерпілий перебуває у свідомості, забезпечте його рясним теплим (36 градусів) питвом. Спробуйте викликати блювоту. Після цього дайте випити якийсь сорбент, наприклад, активоване вугілля.

Якщо інтоксикація важка, то людина може перебувати в несвідомому стані. Тоді його необхідно укласти на живіт і повернути набік голову. Це робиться для того, щоб потерпілий у разі блювоти не захлинувся, а також щоб не западав мову.

Якщо дихання слабке, а серцевий ритм знижений, потрібно зробити людині непрямий масаж серця і штучне дихання.

У кожному разі, після надання першої долікарської допомоги потерпілого необхідно доставити в лікарню. Тим більше, якщо мова йде про важкі випадки з втратою свідомості.

Якщо ж ви зіткнулися з хронічним отруєнням фарбою, необхідно змінити спосіб життя: додати більше відпочинку, прогулянок на свіжому повітрі. Крім того, рекомендується підключити і вітамінні комплекси.

Набагато простіше попередити отруєння випарами фарби та бензину, ніж його лікувати. Для цього важливо дотримуватися елементарних правил індивідуального захисту при роботі з лакофарбовими виробами та бензином: працювати в одязі, що повністю захищає всі частини тіла від токсичного впливу - руки необхідно захищати рукавичками, очі - пластиковими прозорими окулярами - працювати слід в респіраторі. У приміщенні, де проводяться роботи, потрібно забезпечити провітрювання. Регулярно робіть перерви і виходите на свіже повітря. Ні в якому разі не можна в робочому приміщенні зберігати їжу.

Інтоксикація парами фарби та бензину може надати істотну шкоду здоров'ю людини. Якщо вчасно не вжити заходів для усунення факторів, які викликають інтоксикацію, потерпілий може навіть впасти в кому, що призведе до летального результату. Тому не можна халатно ставитися до заходів профілактики.

Матеріал підготувала методист обласного методичного кабінету Треніна А.С.

 

Категорія: Пам*ятки для населення | Додав: Nataly (02.03.2016)
Переглядів: 661 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0