Головна » Статті » Пам*ятки для населення

СКАЗ – ОБЕРЕЖНО! ЯК ДІЯТИ ЯКЩО ВАС ЗАРАЗИЛИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ВІРУСОМ

Сказ – гостра інфекційна хвороба, яка передається людині від хворих на сказ тварин. На сказ хворіють усі дикі та домашні тварини, а також гризуни, кажани та птахи. Найчастіше людина інфікується від котів, лисиць і собак. Збудник сказу міститься в слині хворої на сказ тварини і потрапляє до організму людини разом зі слиною при укусі або попаданні слини на шкіру та слизові оболонки рота, носа й очей. Вірус сказу, який потрапляє до організму тварини або людини, нервовими шляхами проникає в слинні залози і головний мозок. Поширюючись всіма його відділами, він порушує роботу нервових клітин, що призводить до незворотних змін у головному мозку.
Ознаки сказу у тварин і людей
Ознаки захворювання у тварин різні, але найперше – у хворої на сказ тварини кардинально змінюється поведінка. Дикі тварини, особливо лисиці, з’являються в населеному пункті відкрито, втративши страх і обережність, вдень нападають на зустрічних тварин або людей. Домашні тварини можуть боятися світла: вони ховаються по кутках, погано їдять, втікають із дому. Потім виникає посилене слиновиділення, з’являється агресія – тварина прагне вкусити всіх, хто потрапить в поле її зору: інших тварин, людину, навіть хазяїна. На жаль, лікування від сказу не існує, тварина гине за кілька днів після появи перших симптомів.
У людини інкубаційний період може тривати від 30 днів до року та має три стадії захворювання: стадію загальних проявів, порушення і стадію паралічів. Плюс до всього в пацієнта протягом усього циклу хвороби можуть проявлятися розлади психіки.
– На першій загальній стадії хворий скаржиться на свербіж і ниючий біль у місці укусу зараженої на сказ тварини. У пацієнта підвищується температура, болить голова і спостерігається слабкість в усьому організмі.
– Стадія порушення характеризується блювотними позивами, нудотою і так званим «пароксизмом сказу», при якому хворий не може контролювати свої м’язи й кінцівки, якщо з’являється подразник (яскраве світло, шум, кашель, нахил тулуба тощо). Пацієнт починає задихатися, в нього прискорюється пульс, тіло здригається, в роті утворюється густа неприємна слина.
– Стадія паралічів найкоротша, вона триває всього кілька днів. За цей час центральна нервова система хворого припиняє нормальне функціонування, уражаються життєво важливі органи та системи. Зокрема, значно страждає серце. Саме через серцеву недостатність на цій стадії помирає більшість пацієнтів.
Як потрібно діяти при укусі тварини?
Якщо дитину або дорослого вкусила чи подряпала будь-яка тварина, навіть зовні здорова, а тим більше бродяча або дика, або якщо є підозра, що вона хвора на сказ, слід негайно:
• інтенсивно протягом 10–15 хвилин промити рану водою з милом, аби змити слину тварини. Глибокі рани промивають струменем мильної води, наприклад, за допомогою шприца. Обробити краї рани антисептиком, але не потрібно припікати рану;
• накласти на рану стерильну пов’язку;
• у найкоротший термін необхідно звернутися до найближчого медичного закладу (поліклініки, лікарні, медичного пункту).
Чи потрібно робити щеплення від сказу?
Якщо ви хочете зберегти своє життя, вам потрібно обов’язково зробити щеплення від сказу протягом доби після укусу скаженої тварини. Але іноді трапляється так, що людина не знає, інфікована тварина, яка її вкусила, або ж ні. В цьому випадку лікарі теж радять зробити щеплення про всяк випадок.
Отож, аби уникнути цього небезпечного захворювання, потрібно бути обережними по відношенню до тварин зі зміненою поведінкою, категорично забороняється брати незахищеними руками хворих, диких тварин, приносити їх у житлові приміщення, дозволяти дітям їх гладити. Тільки запобіжні дії та вчасно зроблені щеплення можуть вберегти людей від захворювання на сказ.

Категорія: Пам*ятки для населення | Додав: Nataly (13.03.2017)
Переглядів: 47 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0