Головна » Статті » Пам*ятки для населення

СУХЕ ЛИСТЯ. ЩО З НИМ РОБИТИ?

Осінь в багатьох асоціюється з пожовклим опалим листям і залишками рослинності, тому щороку постає питання перед господарями, що з ними робити? Традиційно більшість населення вважає своїм обов’язком спалити суху траву чи листя в лісопарках, на узбіччі автомобільних та залізничних доріг. Якщо раніше, у радянські часи, листя можна було офіційно спалювати біля місця збору, то тепер за такі дії виписують штраф і однозначно засуджують. Незважаючи на це, багато двірників досі збирають у купи листву та палять її поряд з житловою забудовою, може й не знаючи про штрафи.

Прибирання листя з землі в парках позбавляє рослини можливості живитись. У природніх умовах у лісах ніхто не прибирає і не спалює листя з дерев. Воно перегниває і стає натуральним добривом для рослин. У парках від листя можна очищати хіба що доріжки та газонні ділянки. У західних країнах спеціальними приладами здувають листя з доріжок, але залишають його під кущами та біля дерев.

Однак не всі розуміють наскільки небезпечним для здоров’я людини та довкілля є спалювання відходів рослинництва. Спалювання рослинних залишків призводить до забруднення повітря, виникнення проблем зі здоров’ям у людей та підвищує небезпеку виникнення пожеж.

Наслідки від спалювання рослинних залишків багатогранні і небезпечні. Отруйний дим, що утворюється при їх спалюванні, складається з мікроскопічних частинок, які містять забруднюючі компоненти. Крім того, до складу диму входять оксид вуглецю, пил, діоксини, нітрогені сполуки, важкі метали і велика кількість канцерогенних речовин.

Додаткова проблема полягає в тому, що з листям як правило горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. При згорянні, скажемо, поліетиленового пакету, в повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Саме вони, як правило, стають причиною першіння в горлі, кашлю. Щільний чорний дим від тління пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводні.

При потраплянні в дихальні шляхи ці речовини досягають найглибших ділянок легень і здатні акумулюватися, викликати загострення хронічних захворювань людей, у тому числі бронхітів, бронхіальної астми та інших хвороб дихальних шляхів, погіршується робота серця, загострюється алергія.

Окрім згубного впливу на здоров’я людини, спалювання сухої рослинності безпосередньо впливає на тваринний і рослинний світ. У вогні гинуть дрібні тварини, комахи та інші живі організми, які мешкають на цих територіях. Спалювання листя, сухих гілок та стерні впливає і на якість ґрунтів, адже вигорають рослинні залишки та гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми.

Якщо горить трава чи стерня на ланах, над якими проходять високовольтні лінії електропередач, можливе коротке замикання, причиною якого може стати густий дим, що є напівпровідником.

При спалюванні трави на присадибних ділянках або стерні на фермерських полях виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки, що веде, в свою чергу до порушення законодавства і знищення диких рослин та тварин. Саме із спалювання стерні на полях починається більшість степових пожеж.

 Аналогічним чином, існує загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків.

Дим у туманні дні утворює смог, який надовго зависає в повітрі. Погіршується видимість на дорогах, а це призводить до збільшення аварій.

Законодавством заборонено спалювати опале листя, сміття та відходи рослинництва в населених пунктах. Згідно ст. 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, випалювання стерні, луків, пасовищ, опалого листя у парках тощо передбачає накладення штрафів. Також паліям доведеться відшкодовувати збитки.

Прибирати без шкоди для здоров’я опале листя та трав’яні залишки рекомендується шляхом компостування ( розкладення рослинних залишків без доступу кисню) з утворенням компосту, який навесні можна використовувати в якості добрив для ґрунту. Сухе листя також можна просто розіслати рівним шаром на городі та перекопати землю. Ґрунтові організми самі перероблять листя в родючий гумус.

Не будьте байдужими до стану довкілля, власного здоров’я та здоров’я оточуючих.

Категорія: Пам*ятки для населення | Додав: Nataly (12.10.2018)
Переглядів: 11 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0