Головна » Статті » Пам*ятки для населення

УВАГА – БОРЩІВНИК

Борщівник сибірський, або як його ще називають, борщівник Сосновського – багаторічна рослина родини зонтичних з 2-5 річним циклом розвитку. Незнання біологічних особливостей борщівника Сосновського та шкоди, якої він може завдати як сільському господарству так і здоров’ю населення, призводить до значного поширення цієї культури регіонами країни та щораз частішого ураження населення біомасою рослини.

Квітка – складний зонтик, білий або зелено-жовтий. Борщівник Сосновського досягає 3 метрів висоти, має великі перисті листки та порожнисте стебло. Росте переважно на добре зволожених ґрунтах (береги річок, каналів та біля автошляхів). В горах подекуди займає великі площі.

На території краю борщівник заселяє значні площі ріллі та неорних земель, засмічує посіви майже всіх сільськогосподарських культур, але найбільш сприятливими умовами розвитку бур’яну є необроблювані ділянки (узбіччя шляхів, вулиць, береги каналів, річок та пустирі). Борщівник особливо небезпечний в період цвітіння.

Листя і плоди  борщівника багаті ефірними маслами. Дотик до рослин деяких видів цього роду може викликати подразнення і опік шкіри за рахунок того, що всі частини рослин містять фуранокумаріни - речовини, що різко підвищують чутливість організму до ультрафіолетового випромінювання. Найсильніші опіки борщівник викликає, стикаючись з шкірними покривами в ясні сонячні дні. Але щоб отримати опік, достатньо нетривалого і несильного опромінення сонцем ділянки шкіри, забрудненого соком рослини. Опіки, які людина отримує від контакту з ним, доволі глибокі, і лікують їх значно довше, ніж звичайні, бо виникає некроз поверхні шкіри на місці контакту з цією рослиною. У людини може підвищуватися температура, її нудить, морозить. Окрім того, виникають різні алергічні реакції. Якщо людина має астму, то борщівник може спровокувати приступ задухи. Лікування опіків складне і тривале.

Як правило, на уражених ділянках шкіри виникає опік другого ступеня (пухирі, заповнені рідиною). Час прояви опіку від кількох годин до кількох діб. Особлива небезпека полягає в тому, що дотик до рослини перший час не дає жодних неприємних відчуттів. Чим би не спричинено подразнення,  головне,  скоріше змити отруту з рук і інших частин тіла. Якщо реакція все-таки виникла, існує багато способів зменшити свербіння і підсушити пухирі, що вискочили на шкірі.

Першадопомога приураженні борщівником.

  1. Тривало і ретельно промити водою місце контакту із застосуванням мила, густої піни. Якщо з'явилися пухирі, то мочити їх не слід.
  2. Обробити уражені ділянки шкіри розчином спирту, марганцівки, або фурациліну. (Це допоможе знежирити шкіру і послабити поразку).
  3. Змастити уражені ділянки проти опіковими засобами.
  4. Приховати пошкоджені ділянки від будь-якого попадання сонячних променів, як прямих, так і непрямих. Краще зовсім уникати перебування на сонці наступні 48 годин.
  5. Необхідно обов'язково приймати протиалергійні препарати. Адже рослина чинить серйозну алергічну дію.
  6. Можливе застосування протизапальних засобів. 

Категорично забороняється:

  • Самостійно розкривати пухирі, адже це сприяє розвитку інфекції, а також уповільнює відновні процеси.
  • Прикладати до пошкодженої ділянки глину чи землю, робити сечові або молочні примочки, змащувати жиром рани. Це збільшує ймовірність занесення інфекції.

Рослину необхідно нещадно винищувати, не даючи зацвісти. В містах і населених пунктах весною, на початку відростання рослин – зрізування основного кореня на глибині 8-12 см., багаторазове скошеннявідростаючого листя до початку цвітіння, а на узбіччях доріг, берегах річок і інших угіддях на початку відростання рослин – обприскування гербіцидами суцільної дії. Зважаючи на те, що бур’ян викликає опіки шкіри при контакті з рослиною, всі роботи по його знищенню треба проводити в захисному одязі.

Матеріал підготувала методист обласного методичного кабінету НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області Треніна А.С.

Категорія: Пам*ятки для населення | Додав: Nataly (20.03.2015)
Переглядів: 109 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0