Головна » Статті » Пам*ятки для населення

ВИЖИВАННЯ В УМОВАХ ХОЛОДНОЇ НЕГОДИ

Житло

У даних умовах найбільшу небезпеку являють собою переохолодження та обмороження, виникненню яких сприяють низька температура, вітер і волога. Слід стежити за тим, щоб одяг був з щільними застібками, але не заважав кровообігу. Хороші результати дає багатошаровий одяг, наприклад, рукавички, вкладені в рукавиці більшого розміру. Верхній шар не повинен продуватися, а ще щоб не промокав. Для утеплення між шарами можна прокладати суху траву і т. п.

Особливу увагу треба приділити рукам і ногам, так як вони знаходяться на периферії кровопостачання і, отже, обмороження там найбільш вірогідні. Для профілактики обморожень рекомендується знімати взуття і зігрівати ноги у товариша під пахвою і т. п., якщо знаходишся один, потрібно ворушити пальцями. Для профілактики обмороження обличчя рекомендується гримасувати, що сприяє посиленню кровообігу. У разі появи обморожень або (і) переохолоджень організму, потрібно зігріти постраждалого своїм тілом або теплою водою, тепло укутати, по можливості змінити мокрий одяг, дати гарячу їжу і питво.

Не можна: давати спиртні напої, масажувати обморожені ділянки, так як їх легко пошкодити, прикладати сніг і лід, проколювати пухирі, швидко зігрівати, особливо вогнем, гарячими каменями і т. п., дозволяти потерпілому ходити, спираючи на недавно обморожену ногу.

Якщо обмороження виявити неважко, то переохолодження не завжди легко розпізнати. Дуже важливо стежити, чи не з'явилися наступні симптоми: блідість і сильна некероване тремтіння, ненормально низька температура тіла, слабкість і втома м'язів, сонливість і ослаблення зору, скорочення частоти пульсу і  дихання, втрата свідомості. Потрібно пам'ятати, що зігріваючі процедури слід проводити навіть у тому випадку, якщо потерпілий не подає ознак життя (у поєднанні зі штучним диханням і непрямим масажем серця), сказати, що потерпілий помер, можна тільки тоді, коли реанімаційні заходи не дали результату при нормалізованій температурі тіла.

 Спати краще по двоє в одному спальному мішку для взаємного зігрівання. У випадку, якщо не уникнути ночівлі, а тим більше проживання в зимових умовах поза житла, потрібно подбати про спорудження укриття. Перед цим потрібно проаналізувати кількість людей в групі (або одинак), наявність інструментів (лопата, ножівка ...), властивості снігу (товщина покриву, щільний або пухкий, ліпиться чи ...), наявність будматеріалів (парашут, брезент, дошки, пластик ...).

Оцінивши свої можливості, можна вибрати тип укриття.

 1) Траншея. Має сенс використовувати її, якщо ви один. Потрібно настелити чого-небудь під низ для ізоляції від снігу, щоб не промокнути, наприклад, хвойних гілок. Якщо сніг щільний, дах можна зробити, нарізавши плит і поклавши і курінчиками. Якщо є гілки, прути і т. п., можна настелити їх як дах і присипати снігом, особливо, якщо сніг ліпиться.

 2) Під великою ялиною. Використовується в лісі при великій кількості снігу. Навколо стовбура часто утворюється поглиблення. З одного боку ялинки розводиться вогнище, з іншого - настеляються гілки для сну.

 3) Печера. Цей тип укриття рекомендується робити тільки в глибокому снігу (не менше 2 м.), Проте експерименти показали, що 1 метра достатньо для того, щоб спати, а 1,5 метрів - щоб готувати їжу (необхідно робити додатковий отвір для вентиляції). Для спорудження такого укриття мені виявляється достатньо саперної лопати.

4) Вулик. Робиться при наявності брезенту, парашута і т. п. Накидається купа гілок і накривається полотнищем, зверху обліплюється снігом. Потім акуратно витягуються гілки і полотнище.

6) За типом сніжної фортеці. Робиться без будь-яких інструментів, необхідно, щоб сніг ліпився. Для даху бажано добути гілки або інший подібний матеріал, щоб вона не обвалилася.

7) При неможливості використання снігу потрібно шукати укриття поблизу повалених дерев, які можна накрити гілками для захисту від вітру або використовувати різні складки місцевості.

При спорудженні укриття потрібно постаратися його обігрівати. Пам'ятайте, що чим більший об'єм повітря всередині укриття, тим важче його обігріти, проте, навіть запалена свічка здатна непогано зігріти маленьке приміщення. Навіть якщо вдасться всередині сніжного будиночка підняти температуру градусів до 10, крапання зі стелі не загрожує.

Вентиляція обов'язкова!

Для освітлення житла можна на крайні випадок використовувати жир: наповніть плоску посудину жиром і вставте гніт.  Для гніту майте на аварійних запасі бавовняний шнур.

 Одяг та взуття

Шнурки і ґудзики не повинні бути елементами верхнього одягу: вони можуть обледеніти в потоці вологого повітря, що виходить з-під  одягу.  Широка куртка сама регулює теплообмін в залежності від руху. У спокої вона облягає тіло, і повітря з-під неї не  виходить. Під час руху вона інтенсивно вентилюється.

Зручно носити високі полотняні чохли поверх теплих черевиків. Черевики добре вентилюються, і ноги не потіють. Чохли  перешкоджають потраплянню в черевики снігу. Валянки в вентилюються погано. Намоклі валянки розвалюються.

 Абоpігени Півночі не ризикують подорожувати взимку без хутряного  спального мішка. Якщо Ви їдете на машині, не розраховуйте  тільки на двигун.

Харчування

Відправляючись в дорогу, краще наперед нарізати їжу шматочками.  Можна відразу скласти порції і запакувати: у кожному пакеті -  хліб, м'ясо, сало, цукор, сухофрукти на один прийом.

 Пемікан - суміш із сушених ягід і шматочків сушеного м'яса, що використовується аборигенами Півночі. Він зручний тим, що не треба  розкладати кухню: можна сипати до рота на ходу. За аналогією  з пеміканом, можна придумати власну поживну суміш - наприклад,з сухого молока (або молочної суміші для годування грудних дітей), цукру, товчених сухарів, родзинок, покришених сухофруктів. Сухофрукти (або інший продукт, що містить клітковину) потрібні для нормального функціонування кишечника.

 Воду можна отримувати розтоплюванням снігу в флязі під верхнім  одягом. Для цього повинен бути пришитий відповідний карман.

Захист від морозу

Поки рухаєтеся – на смерть НЕ замерзнете. Мати витривалі ноги треба хоча б для того, щоб можна було скільки завгодно  грітися пpісіданнями.

Ретельно захищайте від холоду голову: вона виробляє значну частину внутрішнього тепла організму.

Спиртні напої допомагають від замерзання лише в малих дозах. Не доводьте себе до сп'яніння: якщо заснете - загинете.

Не змащуйте шкіру обличчя кремом або жиром: це тільки прискорить обмерзання.

Якщо температура нижче мінус 30, а при сильному вітрі і нижче мінус 10, потрібен захист носа. Золотошукачі на Алясці для цього шили для носа ковпачок на шнурках, що зав'язуються на потилиці.

Захистити обличчя від вітру, снігу і морозу дозволяють пильний респіратор і мотоциклетні окуляри. Якщо немає пильного респіратору, обмотайте лице знизу шарфом до очей і дихайте через шарф.

Будьте готові до того, що окуляри зсередини  заіндевеют, а на pеспіpатоpе (шарфу) виросте бурулька.

 Не можна розтирати снігом частини тіла, що замерзли.

 Коли будете готувати спорядження, врахуйте, що на морозі  40 градусів гума стає крихкою, як скло, кіpзові чоботи дубіють. 

 

Завідувач обласного методичного кабінету Федор О.Т.

Категорія: Пам*ятки для населення | Додав: Nataly (22.10.2015)
Переглядів: 90 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0