Головна » Статті » Пам*ятки для населення

ЗАХОДИ БЕЗПЕКИ У ПОВОДЖЕННІ З ПІРОТЕХНІЧНИМИ ВИРОБАМИ

Незабаром настануть Новорічні та Різдвяні свята, які багато хто з нас не уявляє собі без салютів, феєрверків, хлопавок та бенгальських вогнів, адже вони створюють особливий, святковий настрій. Але, купуючи піротехнічні іграшки, ми часто не замислюємося про небезпеку, яку несе необережне поводження з ними. Втім, статистика свідчить: щорічно під час свят виникають неприємні, а часто і нещасні випадки, пов’язані з використанням піротехнічних виробів. Всі вони, зазвичай, трапляються через неправильне та необережне поводження з піротехнікою.
Пам’ятайте, що незалежно від того, в якій країні виготовлено піротехніку, вона не може бути абсолютно безпечною. Щоб уникнути нещасних випадків, слід точно дотримуватися інструкції з використання піротехніки.
1. Використовувати піротехніку повинні дорослі люди, які добре розуміють наслідки її неправильного застосування.
2. При купівлі побутових піротехнічних виробів, потрібно звернути увагу на наявність сертифікатів відповідності вимогам безпеки. Якщо вони відсутні, то реалізація та використання виробів заборонені.
3. Продавати піротехнічні вироби мають право тільки суб’єкти господарювання за наявності ряду відповідних документів, зокрема копії свідоцтва (довідки) про проходження спеціальної підготовки та допуску до роботи з піротехнічними виробами.
4. Продаж побутових піротехнічних виробів у спеціалізованих відділах (секціях) магазинів дозволяється тільки на верхніх поверхах і за умови виконання правил пожежної безпеки. На нижніх поверхах у вітринах і на стендах можуть розташовуватися лише муляжі.
5. Заборонено розміщувати відділи (секції) з продажу побутових піротехнічних виробів ближче 4 м від евакуаційних виходів.
6. Приміщення для продажу піротехнічних виробів повинні бути обладнані системами пожежної автоматики та забезпечені засобами пожежогасіння.
7. Побутові піротехнічні вироби повинні мати інструкцію із застосування українською мовою. Якщо її текст не вміщується на упаковці, то він має додаватися на окремому аркуші. Букви повинні бути чіткими та добре помітними.
8. Заборонено продаж піротехніки, яка не має або втратила ідентифікаційні ознаки, з простроченим терміном придатності або з простроченим гарантійним терміном, а також забракованої та без інструкції із застосування.
9. Реалізація побутових піротехнічних виробів на ринках не дозволена.
10. При зберіганні піротехніки, споживач повинен вжити заходів щодо унеможливлення безконтрольного доступу до неї неповнолітніх, а також можливості випадкової ініціалізації внаслідок використання відкритого вогню, куріння, дії нагрівальних приладів тощо.
11. Застосування піротехнічних виробів повинно здійснюватися відповідно до інструкції. Не можна використовувати їх у зоні, забороненій рішеннями органів місцевого самоврядування.
12. Користуватися піротехнічними виробами можна на відстані не ближче 50-ти метрів від будівель та споруд, а від АЗС чи інших вогненебезпечних об’єктів - на відстані 100-150 метрів. Безпечна відстань, на яку необхідно відійти після підпалювання ґніту, повинна становити не менше 10 м.
13. Після приведення в дію піротехнічного виробу, незалежно від того спрацював він чи ні, не можна підходити до нього 15–20 хвилин (ґніт може ще повільно горіти, і тоді виріб дострілює).
14. Винні у порушенні порядку зберігання, торгівлі та використання піротехнічних виробів несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.
При використанні піротехнічних виробів, необхідно звернути увагу на таке:
- ракети летять вгору разом з дерев’яним стабілізатором, який часто помилково закопують у землю або примотують скотчем до дерев тощо. Такі ракети потрібно вкласти стабілізатором в надійно закріплену ємність і після цього підпалити ґніт;
- на більшості ракет ґніт закритий ковпачком жовтогарячого кольору або загорнутий у вологозахищений папір чи целофанову плівку. Тому потрібно звільнити ґніт від захисту. Якщо цього не зробити, при горінні в обмеженому просторі ґніт стане швидко горіти, що становитиме небезпеку для того, хто знаходиться поруч з ракетою;
- термін придатності феєрверка зазвичай не більше року, тому пороховий заряд злежується. Прострочена, а також волога продукція може вибухнути набагато раніше, ніж це передбачено заводом-виробником;
- на всіх «римських свічах» написана кількість зарядів, тому при їх використанні треба порахувати постріли, щоб переконатися, що виріб відпрацював цілком;
- феєрверки необхідно встановлювати на рівну поверхню, обклавши камінням, або прикріпити до вертикального кілка, адже ці вироби мають властивість підстрибувати й перевертатися під час вистрілювання. 
Заборонено:
- використовувати піротехнічні вироби, які мають наявні дефекти: зіпсовані, підмочені, з тріщинами та іншими пошкодженнями корпусу або ґноту;
- розбирати вироби та піддавати їх механічним впливам;
- переносити в кишенях, під одягом;
- користуватися піротехнікою в нетверезому стані;
- кидати під ноги перехожим з вікон і балконів;
- запускати феєрверки з дахів будинків;
- курити при використанні піротехніки;
- сушити піротехнічні вироби, які відсиріли, на батареях опалення або печах;
- користуватися саморобними піротехнічними засобами;
- запалювати бенгальські вогні біля ялинки, при великому скупченні людей, біля дітей у маскарадних костюмах;
- підривати петарди в приміщенні, в покинутих будівлях, біля житла;
- цілитися хлопавкою в обличчя, стріляти в легкозаймисті предмети;
- намагатися повторно запустити піротехнічні вироби у випадку їх неспрацювання з будь-якої причини.
Особливе прохання до батьків: слідкуйте за своїми дітьми! Будьте особливо пильними у передноворічні дні та під час зимових канікул. Не дозволяйте дітям:
 самовільно купувати будь-які піротехнічні засоби;
 гратись із петардами, феєрверками, як із звичайними безпечними іграшками, кидати їх під ноги;
 носити піротехнічні вироби в кишенях;
 направляти піротехніку на перехожих і тварин;
 використовувати петарди, ракети, феєрверки тощо при поривах вітру;
 наближатись до запалених піротехнічних виробів ближче, ніж на 15 метрів;
 використовувати піротехнічні вироби побутового призначення в оселях, на балконах, поблизу житла.
Бажаємо всім гарних та безпечних свят!

Категорія: Пам*ятки для населення | Додав: Nataly (20.12.2018)
Переглядів: 9 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0